UseCase diagram
V rámci přípravy webových prezentací a online systémů slouží use case diagramy pro vstupní nadefinování funkčních požadavků a zjištění uživatelské interakce v jednotlivých částech www stránek. Use case diagram řeší vazby jednotlivých částí, hranice i rozsah webu.
Proč využíváme use case diagramy při plánování webu?
Use case diagram nejčastěji používáme pro plánování a návrh složitějších online systémů a webových portálů. Díky use case diagramům dokážeme definovat funkčnost jednotlivých částí webu, kdo k nim má mít přístup a v jaké konkrétní podobě bude interakce uživatele a webu probíhat. Příkladem je třeba firemní katalogový portál zaměřený nejen na koncové zákazníky, ale i velkoodběratele a obchodní zástupce. Každá z těchto skupin bude na webu realizovat jiné procesy, bude mít k dispozici přístupy do odlišných částí, resp. k jinému obsahu, cenám apod. Jiná interakce se čeká od velkoodběratelů a jiná naopak od koncových zákazníků. Těmto požadavkům by mělo mimo jiné odpovídat i tzv. uživatelské rozhraní.
Na příkladu výše je jasné, proč u větších projektů používáme výhod use case diagramů. Struktura webu z pohledu konkrétních skupin uživatelů a sada funkčních scénářů – to jsou výstupy use case diagramu, které jsou neocenitelným podkladem pro další tvorbu webu. Use case diagram je zárukou efektivního a promyšleného řešení, které eliminuje problémy a nedostatky dříve, než se začne tvořit samotný web.
Jak dále postupujeme při tvorbě webu?
Na use case diagram, který je vstupním bodem při návrhu www stránek, dále navazují níže uvedené procesy:
- Zhotovení drátěného modelu
- Tvorba grafického návrhu
- Kódování grafiky
- Aplikace redakčního systému Comerto
- Copywriting – tvorba webových textů
- SEO – optimalizace pro vyhledávače
- Online PR, internetový marketing