Comerto / Online marketing / SEO - Optimalizace pro vyhledávače / Copywriting – psaní textů pro web

Copywriting – psaní textů pro web

Napíšeme pro váš web zajímavé, poutavé a bezchybné texty orientované na čtenáře. Copywriting od Comerta podpoří prodej, přispěje k SEO a obohatí obsah webu.

Texty pro webové stránky musí plnit několik funkcí. Umíme napsat texty, které podpoří prodej a přispějí k optimalizaci pro vyhledávače.

Kvalitně zpracovaný obsah dokáže:

 • zaujmout a obohatit návštěvníka o nové poznatky,
 • vyzvat jej k naplnění obchodního nebo jiného cíle webu,
 • podpořit vyhledatelnost webu na Internetu (SEO).

Copywriting od Comerta

Na prvním místě při psaní textů myslíme na ty, kteří je budou číst. Návštěvníka webu se snažíme upoutat, poskytnout mu informace o předmětu stránky a vybídnout jej k akci – text je důležitým faktorem pro obchodní účinnost webové prezentace.

Fungující texty bez kompromisu

Důraz klademe také na to, aby obsah stránky správně pochopily vyhledávače. Dobré, originální a přínosné texty pomohou webu k lepšímu umístění ve výsledcích vyhledávání a vám k většímu počtu potenciálních zákazníků. V textech pracujeme s prioritními klíčovými slovy i s jinými výrazy, které jsou relevantní k tématu a uživatelé je při hledání vašich produktů či služeb používají. Samozřejmostí je pro nás bezchybný pravopis a gramatika.

Žádná vražda textem

Lidé na webu nečtou tak důkladně jako v knihách, proto dbáme na to, aby texty webových stránek byly obzvlášť přehledné a bohatě strukturované.

 • Coby záchytné body pomáhají nadpisy.
 • Pro důležité části textu definujeme sémantické zvýraznění.
 • Používáme odrážkové seznamy.

Nepodceňujte copywriting

Otřepané rčení „obsah je král“ stále platí. Proto při tvorbě nového webu, jeho optimalizaci pro vyhledávače, nebo při představení nového produktu, je vždy důležité věnovat pozornost koncepci obsahu a textům.
Zkušení copywriteři Comerta vytvoří texty v souladu s vašimi požadavky a cíli. S ohledem na SEO, na zvýšení počtu objednávek, vyplněných poptávkových formulářů, nebo jakýchkoli jiných cílů, které si ve své online prezentaci kladete.

Obsahové části webu a s nimi spojené časté chyby

Obsahová část webu nabývá větší a větší důležitosti, proto je potřeba jí věnovat dostatečný čas. A kde se dějí časté chyby? To se dozvíte dále.

Kde nejčastěji dělají firmy a podnikatelé chyby v obsahové části webu?

Nesprávné členění do subkategorií a nesystematické budování obsahu jsou častými problémy. Ideální počáteční stav: provést analýzu vyhledávacích dotazů (dotazů, které lidé zadávají do vyhledávačů Google a Seznam a dalších, aby našli vaši službu či produkty), spojit je s dalšími souvisejícími daty, segmentovat do témat a subtémat. Vznikne obsahová strategie, která nám určí nejen strukturu členění webu (což má uplatnění i při SEO), ale také hlavně jasný dlouhodobý plán budování obsahu. Víme, jaké záměrné články/fotky/videa tvořit s ohledem na hledanost/konverznost dotazů (konverznost znamená poměr: kolik lidí si na vašem webu objedná službu/produkt vzhledem k počtu lidí, kteří jen přijdou na vaši stránku a bez akce odejdou). Ideálně si konverznost dotazů předběžně otestovat mimo jiné za pomoci PPC reklamy.

Následně každý měsíc plánovitě budujeme takový obsah, o kterém víme, že má smysl a přivede relevantní/konverzní návštěvnost přes vhodné vyhledávácí výrazy seskupené např. do tématu „6 věcí, které rozhodně nesmíte opomenout při výběru ideální klimatizace“. Častou chybou je, že majitelé webů píšou článek bez tohoto promyšlení a bez vstupní analýzy. Pak sice vznikne článek, a jeho sepsání/uveřejnění/nachystání fotografií a jejich správná optimalizace zabere čas, přičemž efekt není takový, jaký by měl být. Článek se neprosadí ve výsledcích vyhledávání, cílí na špatné příjemce, nemá návaznost na podporu konverznosti apod. Budujte proto obsah na věci, které lidi chtějí číst (předávejte ve svém obsahu informační hodnotu), které jsou blízko následné koupi či rozhodování.

Nutno také dodat, že se velice často setkáváme s majiteli webů, kteří si vůbec neuvědomují, že je potřeba nějaký obsah tvořit. Zde se potom snažíme dělat co největší osvětu (na základě ověřených postupů a dat) - těmto lidem vysvětlit, že je potřeba na webových stránkách obsah plánovaně rozvíjet. Díky tomu často získají velkou konkurenční výhodu.

V jakém okamžiku by měly firmy nebo podnikatelé přistoupit k přetextování webu? A je v takovém případě lepší napsat texty úplně nově, nebo upravit ty stávající?

Základem webu je obsah. Pokud firma chystá web, měla by součástí tohoto procesu být detailní promyšlená příprava obsahových dispozic a textů/obrázků/videí. Nefunguje-li stávající web svou přesvědčivostí, informační hodnotou, konverzností, pak je vhodné přemýšlet o jeho brzkém obsahovém redesignu či o kompletním přetextování. Zda původní texty zcela zahodit, přepracovat zásadně, nebo jen vylepšit pár drobností, to se řeší až při analýze konkrétního webu, obecně to nelze říci.

Jaký obsah je na takovém firemním webu nejdůležitější? Co by zde především nemělo chybět?

Důležitý je takový obsah, který udrží návštěvníky na webu, je relevantní vůči dotazům (to, co lidé hledají/potřebují se dozvědět) a potřebám návštěvníků. Je přesvědčivý, poutavý, obsahuje potřebné údaje a informace. Navíc z pohledu SEO (pokud problém hodně zobecníme pro lepší pochopení) je obsah, který udrží návštěvníky na webu dostatečně dlouho, lépe hodnocený vyhledávačem. Např. Google umí vyhodnotit relevanci a také bounce rate (míru okamžitého opuštění bez přechodu na další stránku nebo provedení obecně nějaké interakce) a dwell time (jak dlouho se člověk pohybuje na dané stránce a následně se vrátí do výsledků vyhledávání). A pak podle toho může měnit pořadí nabízených výsledků na určité dotazy a jejich specifické varianty. Jde o to, že když chceme lidi přilákat na určité téma a být dohledatelní, pak bychom měli nabízet jedinečný obsah a nepodsouvat do webu něco, co je jakkoli zavádějící. Lidé sice přijdou, ale obratem odchází, protože nebyla splněna jejich konkrétní informační potřeba. Pak takový web (jeho obsah) je sám proti sobě v dlouhodobém pohledu.

Dalším důležitým faktorem je také UX (uživatelská přívětivost) obsahu. Obsah na vašem webu musí být co nejvíce přehledný. Uživatelé nechtějí trávit velké množství času hledáním informací v obsáhlém textu.

Je třeba znát mnoho věcí k psaní obchodně úspěšných textů. Včetně různých typů tvorby struktury obsahu tak, aby byl co možná nejužitečnější (např. metoda AIDA aj.), nebo frameworků rozhodování zákazníka, např. SEE, THINK, DO, CARE. Pro každou fázi frameworku STDC je pak obsah stránky jinak koncipován.

Kdy je lepší být na webu stručnější a kdy je naopak lepší vše podrobně popsat?

Záleží od situace a účelu. Na stránce registrace či dokončení objednávky, na stránce "Kontakt" se snažíme podat obsahově jen to nejpodstatnější. Naopak na stránce, která má ve fázi výběru vhodné varianty výrobku informovat o všech funkcích a parametrech, tam je třeba mít obsah logicky podrobnější a rozvětvenější (ale pouze nezbytně pro daný účel). Vše je o konkrétní strategii a účelu stránky. Obecná pravidla na to nejsou a ani by být neměla.

Závěrečný SEO copywriting tip pro vás

Pravidelně doplňujte obsah stránek. Reflektujte vyhledávací longtaily a dílčí témata, která pak v podobě třeba jen nového doplňkového odstavce přidáte do stávajícího textu. Prodáváte např. „mobilní klimatizace“ (1), určitě by ve vašem článku neměly chybět obsahové bloky (odstavce s nadpisem, obrázky a videem) jako např.: Mobilní klimatizace vhodné do bytu (2), Mobilní klimatizace bez hadice (3), Jsou mobilní klimatizace tiché? (4), Jaká je výkonnost malé mobilní klimatizace.

A ideálně mějte na webu i srozumitelné srovnání a recenze nejžádanějších konkrétních mobilních klimatizací, tím si také přivedete další potenciální zákazníky přes výrazy související s názvoslovím konkrétních produktu (značka, typ, výkonové pojmenování atd.).  

Proč jsou SEO texty klíčem k úspěchu, i když často nejsou dokonalé?

V SEO textech, které pro webové stránky a e-shopy s odborným zaměřením tvoříme, se někdy neobjevuje mnoho nových a převratných informací, ale jsou vytvořeny přesně tak, jak to pomůže pozicím ve vyhledávačích.

Pokud chcete dosáhnout lepších nebo nových umístění v Google, Seznamu či vyhledávači Bing, tak je nutné SEO texty na webu mít i za cenu, že nebudou stručné a jasné, a že budou informačně někdy i z části méně bohaté. Ničemu to neuškodí, může to jedině pomoci. Bez textového obsahu to nejde, stejně tak bez rozšiřujících fotogafií a videí.

Nový obsah by měl neustále vznikat a být publikován ve vhodné podobě (s ohledem na SEO) na vašich stránkách.

Přesně toto je naše úloha. Pomoci Vám s tvorbou jak textového, tak multimediálního obsahu a zajistit jeho publikaci na webových stránkách.

Lepší alespoň nějaký SEO text, než žádný

Bez SEO textů bohužel nelze realizovat SEO se zdárným výsledkem, co se týče zvýšení přirozené návštěvnosti stránek, zvýšení počtu zákazníků, kteří Vás úspěšně vyhledají přes vyhledávače.

Co se dá dělat, aby SEO text obsahoval více odborných informací?

Jediná varianta, jak by se na Vašich webových stránkách mohly objevit odborné, informačně rozšiřující a zajímavější texty, je, že nám vždy k dané stránce, kterou vyhodnotíme jako důležitou pro SEO, pošlete informace, které je potřeba tam ještě doplnit a my je doupravíme a správně pro vyhledávače přeformulujeme, obohatíme o klíčová slova a další konstrukce obsahu, které jsou k dosažení lepších pozic ve vyhledávačích nezbytné.

Můžeme vám v rámci spolupráce např. posílat tipy, co by mohlo zákazníky zajímat. V případě složitějšího oboru nejsme experti a neznáme Vaše produkty, stroje a jeho služby z pohledu expertů - nemáme na toto odbornost. Tyto podklady nám musíte dodat vždy vy. Nebojte se, se vším Vám pomůžeme a poradíme.

Tímto postupem bzpravidla vznikne kvalitnější SEO text (bude ale taktéž obsahovat kromě více informací i „výplňovou SEO část“, neboť musíme vyvážit poměr výskytu klíčových slov i jiným obsahem, který není na první pohled tak zajímavý, jako informace ve své čisté podobě). Naším úkolem je, aby se vybalancovala obsahová část z pohledu použitelnosti tak, aby se webu zlepšovaly pozice ve vyhledávačích a zároveň byla zachována přehlednost pro uživatele.

Kvalitní SEO texty vyžadují vzájemnou spolupráci

Z praxe však máme již několikrát potvrzeno, že naši klienti zpravidla na toto dodávání podkladů informací nemají čas, tak jsme v tvorbě obsahu co nejvíce samostatní (schvalujete a připomínkujete, co pro Vás vytvoříme). Samozřejmě čím více prohloubíme naši spolupráci a budete nám poskytovat více podkladů, tím bude výsledný efekt větší, tj. bude to lépe fungovat.

Relevantní reference

Kompletní online marketing Atila Shop

Kompletní online marketing – správa SEO, PPC, srovnávačů zboží a sociálních sítí (FB a IG) se vším všudy (tvorba obsahu,...
Zdroje návštěvnosti: Organické vyhledávání
71 %

Full-service SEO pro GigaLékárnu

Pro jednu z největších online lékaren GigaLékarnu jsme zajistili optimalizaci pro vyhledávače, včetně analýzy klíčových slov,...
Nový web pro Elektrofyziku a systém Drypol®

Nový web pro Elektrofyziku a systém Drypol®

Modernizace webu pro českého výrobce systémů na vysoušení zdiva Drypol®. Největší výzvou bylo zachování dobré optimalizace,...
Tvorba nového e-shopu REPELENT PREDATOR

Tvorba nového e-shopu REPELENT PREDATOR

Leroy Cosmetics s.r.o. je ryze česká společnost, která za pomoci unikátních receptur vyrábí velmi populární...

Proč se stát našim klientem?

 • Stálý tým
  on-line specialistů
 • Aktivně
  komunikujeme
 • Komplexní servis
  bez rozdílu
 • Více jak
  600 klientů

V rámci online marketingu děláme