Pokud totiž při psaní textu děláte chyby, můžete snadno zkazit dojem z jinak graficky i obsahově skvěle vyladěného webu, newsletteru nebo reklamní kreativy.
Vybrali jsme několik obvyklých pravopisných přešlapů, s nimiž se při práci s weby a e-shopy setkáváme a které se pokusíme uvést na pravou míru.
Čistící nebo čisticí prostředky?
Přídavná jména účelová vyjadřují účel, ke kterému určitá věc slouží. Do této kategorie patří třeba:
- Prostředky, které slouží k čištění – čisticí prostředky
- Přístroje, které slouží k hašení – hasicí přístroje
- Technika, která slouží k měření – měřicí technika
Píšete-li tedy o produktech, které slouží k nějakému účelu, mějte na paměti, že správná je varianta s -icí na konci.
Jiný případ nastane, když chcete přídavným jménem označit právě probíhající děj. Přídavná jména dějová zakončujeme na -ící. Příklady jsou třeba:
- Uklízeč čistící podlahu
- Muž hasící požár
- Přístroj měřící teplotu
Až tedy uvidíte kategorii e-shopu nazvanou čistící prostředky, rychle nakupujte, protože se nejspíš jedná o futuristické autonomní produkty, které už teď samy uklízí za vás!
Pekelná kombinace: přívlastek, střední rod a množné číslo
Zní to možná komplikovaně, ale na tento jev narážíme denně v souslovích jako:
- Dámská trička
- Litá kola
- Plastová okna
Velmi častou chybou v těchto případech je nesprávné zakončení přívlastku na -é místo -á. Spojení dámské trička, lité kola ani plastové okna nejsou správně.
Kdybych dostal korunu pokaždé když někdo takto chybuje, byl bych dávno milionářem. Tak to ale nefunguje, proto si na tento zrádný jev raději dávejte pozor. V případě, že v textu operujete s podstatnými jmény středního rodu v množném čísle, vzpomeňte si na koncovku -á.
Psaní číslovek
Obzvlášť v reklamních kreativách je mnohdy potřeba pracovat s čísly. Ceny, slevy, parametry produktů – to vše má svá pravidla.
- Fyzikální jednotky a další znaky ve spojení s číslicemi se obvykle píší s mezerou. Například 5 m, 20 s nebo 50 %.
- Jestliže však číselný údaj tvoří přídavné jméno, mezeru nepíšeme. Správně je tedy například:
- 5m had (5metrový)
- 20s pauza (20sekundová)
- 50% sleva (50procentní)
- Taková spojení číslic a slov ale často vybízejí k nemístné kreativitě. Pokud například propagujete sedmikomorová okna a zápis slovy vám připadá příliš dlouhý a špatně čitelný, můžete použít variantu s číslicí. Správný zápis je v takovém případě 7komorová.
Vyhněte se chybným podobám 7 komorová nebo 7-mi komorová. Mezery, pomlčky, spojovníky ani různé pomocné patvary do složených číselných výrazů nepatří. - Podobných chyb se nezřídka dopouštějí provozovatelé e-shopů, kteří se snaží zviditelnit možnost vrácení zboží do 14 dnů. Kdybyste totiž zkusili vyslovit chybně uváděný tvar „14-ti“, tedy „čtrnácti-ti“, mohlo by se zdát, že trpíte koktavostí.
Vy s Velkým Vé
„Je to přece výraz slušnosti,“ řeknete si možná. Velké počáteční písmeno ve slovech jako Váš, Vám, Vaše ale doporučujeme používat velmi obezřetně. V tomto případě nemůžeme čerpat z žádného pevně definovaného pravidla, a tak nezbývá než se spolehnout na intuici.
Takové užívání velkého V v textech webových stránek nebo hromadně rozesílaných newsletterů působí nepatřičně a servilně, proto si jej nechte na osobní zprávy určené konkrétnímu příjemci. Stejně tak v oznámeních určených uživateli webu, který odeslal objednávku nebo poptávkový formulář, je velké V v pořádku.
Pleonasmy
Neděste se, že bychom se zde pouštěli do studia nesnášenlivých ideologií. Termínem pleonasmus se označuje použití nadbytečných slov majících podobný nebo stejný význam. Z vlastní praxe jsme shromáždili několik příkladů:
- SEO optimalizace
- Internetový e-shop
- GA Analytics
Nechcete-li čtenáře zahlcovat zbytečnými slovy a působit dojmem, že problematice nerozumíte, pleonasmům se raději vyhněte.
Záludností by se v českém pravopisu našla spousta, od psaní čárek po velká písmena. Článek proto berte jen jako pomyslnou špičku ledovce a výběr problematických jazykových jevů, kterých si při práci s textem v souvislosti s digitálním marketingem nejčastěji všímáme.
Kdykoliv si při tvorbě textu pro web nebo reklamu nebudete jisti správným pravopisem, poraďte se s copywritery Comerta nebo se podívejte do Internetové jazykové příručky spravované Ústavem pro jazyk český AV ČR.