Drátěný model webu (wireframe)

Comerto / Tvorba webu / Jak postupujeme / Drátěný model

Při návrhu webu/eshopu je velmi důležitá vstupní přípravná část. V té se určuje strategie stránek, definují způsoby, jak naplnit očekávané cíle a výsledky. V návaznosti na to je určeno i členění a podoba webu! Vhodně navržená charakteristika stránek, jejich podoba v hrubých rysech (kostra), je základem budoucí úspěšnosti webu. S návrhem podoby, obsahových dispozic a funkcí pomáhá tzv. drátěný model, neboli wireframe.

Co je wireframe?

Drátěný model pomáhá odstranit problémy při tvorbě webu. Zabrání jeho špatnému navržení a vytvoření nelogického rozmístění obsahu a funkčních prvků. Pro každou stránku je důležité definovat rozmístění jednotlivých obsahových prvků, nezapomenout na „call to action“ a určit funkce prvků každé stránky. Při takovémto návrhu se za pomoci wireframe stanoví nejen rozmístění prvků, ale také jejich velikost a provázanost.

6 důvodů, proč potřebujete drátěný model webu od nás!

  1. V drátěném modelu definujeme základní prvky, které musí každá stránka obsahovat – divili byste se, kolik webů neobsahuje podstatné části a funkce.
  2. V drátěném modelu určujeme správné a konzistentní rozmístění obsahových a funkčních prvků na stránce.
  3. V drátěném modeludefinujeme využití prvků a obsahu k podpoře hlavního cíle dané stránky – každá stránka má svůj cíl, důvod proč existuje.
  4. V drátěném modelu specifikujeme funkce každého prvku v rámci rozložení stránky.
  5. Drátěný model využíváme jako nástroj modelového testování webu na uživatelích – zde lze odhalit problémy v použitelnosti webu.
  6. Za pomoci drátěného modelu řešíme odkazovou provázanost jednotlivých stránek – definuje možnosti přechodu návštěvníků mezi jednotlivými stránkami. Je to funkční model webu, bez finální grafiky a obsahu.

Jde to i bez drátěného modelu?

Ano, ale není to prostě ono! V praxi se řešení za pomoci wireframe natolik osvědčilo, že je dnes již nezbytností při návrhu kvalitních webů, které mají myšlenku, plní cíl a jsou tudíž rentabilní pro své provozovatele. Řízená tvorba webu je vždy ve výsledku mnohem rychlejší a méně nákladová, než bezhlavá tvorba www stránek. Proto  i my v Comertu vždy na počátku sestavujeme wireframe, který je součástí vstupní analýzy a návrhu vašeho finálního webového řešení. Bývá jedním z prvních výstupů, které prezentujeme klientovi.

Pokud budete potřebovat detailnější a propracovanější návrh webu, pak jej pro vás rádi vytvoříme na zakázku. Web u nás nemusíte realizovat, neboť na základě námi rozpracovaného wireframu ho můžete zadat k realizaci v jiné agentuře. Záleží na vás.

Podívejte se na ukázku drátěného modelu k tomuto webu!

Kdy budete potřebovat drátěný model?

V podstatě kdykoliv bude cílem vytvořit efektivní a správně fungující web, který vykazuje nejen vysokou návštěvnost, ale především „nutí“ potenciální zákazníky k akci. Wireframe je takřka nezbytností u webu, který má generovat výnosy a zaručit plnění nadefinovaných cílů!  Drátěný model je vynikající především jako počátek návrhu velkého portálu či rozsáhlého webu. Pokud nemáte přesnou představu o tom, z jakých stránek se má váš budoucí web skládat, jak by měl být členěn a provázán, pak je vhodné začínat právě drátěným modelem.

Drátěný model je podkladem pro grafiky v procesu návrhu grafiky webových stránek.

Napište nám

a my se vám ozveme zpět do 24 hodin.
Odesláním souhlasíte se zpracováním údajů, protože jinak bychom Vás nemohli kontaktovat.