Comerto / Odborné poradenství & školení / Odborné články / Zpětné odkazy a analýza dat

Zpětné odkazy a analýza dat

Budování zpětných odkazů je dlouhodobý proces, během něhož je zapotřebí provést analýzu nejen vašeho vlastního webu, ale i porovnání s konkurenty. Podstatný není ani tak počet zpětných odkazů, ale zejména jejich kvalita. Pomocí analytických nástrojů získáte přístup k datům, ale musíte také znát, jak je využít a interpretovat.
Budování zpětných odkazů je dlouhodobý proces, během něhož je zapotřebí provést analýzu nejen vašeho vlastního webu, ale i porovnání s konkurenty. Podstatný není ani tak počet zpětných odkazů, ale zejména jejich kvalita. Pomocí analytických nástrojů získáte přístup k datům, ale musíte také znát, jak je využít a interpretovat.

Deepling ratio / poměr zpětných odkazů

V přehledném grafu nástroje Link Research Tools snadno zjistíte poměr skupin zpětných odkazů.

Nástroje pro analýzu odkazového profilu

Následující analytické nástroje jsou uživatelsky příjemné a poměrně jednoduše umožňují získat potřebná data:

Analýza odkazového profilu jako základ strategie linkbuildingu

Z analýzy odkazového profilu vyčtete spousty důležitých parametrů a dat, díky kterým můžete vyhodnotit, jaké odkazy jsou přínosné a z jakého zdroje pocházejí. Přínosné typy zpětných odkazů pak můžete začlenit do své strategie linkbuildingu. Analýzou zjistíte např.:

 • počet (ne) indexovaných odkazů,
 • počet unikátních odkazujících domén,
 • počet odkazů s unikátním anchor textem,
 • poměr domén a celkového počtu odkazů,
 • využití brandových frází v odkazovém profilu,
 • tempo nárůstu počtu odkazů oproti konkurenci,
 • celkový počet zpětných odkazů a jejich přirozenost,
 • site-wide zpětné odkazy (jejich percentuální zastoupení) apod.
Silná a slabá místa odkazového profilu (site-wide, not site-wide)

Analýza zjistí, že váš odkazový profil není tak dobrý, jak se mohlo zdá a identifikuje silná a slabá místa. Analyzovat lze i konkurenci a její silné odkazové taktiky aplikovat pro vlastní linkbuilding.

Taktiky linkbuildingu pro stránky e-commerce

Správně zvolená taktika linkbuildingu ovlivňuje návštěvnost, konverzní cíle, u e-shopu a stránek e-commerce pak počet realizovaných transakcí a výši tržeb. Podívejte se některé tipy pro linkbuilding:

 • Citujte odborníky – získejte jejich názor, třeba ve formě několika vět. Na odborné názory začnou lidé odkazovat.
 • Používejte infografiku – vizualizace dat. Uživatelé hledají něco, co je vizuální a prakticky použitelné, např. vytvořte populární stránky na Pinterestu.
 • Provozujte firemní blog (můžete jej i koupit) – aktualizovaný blog je velmi jednoduchý způsob, jak získat přirozené vazby, využijte jej jako součást své marketingové strategie.
 • Používejte video – váš produkt v e-shopu zviditelníte, navíc miniatura ve výsledcích vyhledávání upozorní na vaše stránky, což povede k vyššímu počtu kliknutí.
 • Využijte gamification – pro tento výraz je používáno české slovo gamifikace. Jedná se o nový trend, jehož cílem je vytvořit hravý web nebo oživení nudných činností (formuláře apod.). Hravý design gamifikace klade důraz na potěšení ze hry, potlačuje „uživatelské vyhoření“. Vše, co je hravé, láká k odkazování.

Analýza zpětných odkazů vás upozorní na nepřirozený odkazový profil, přičemž včasné odhalení chyb pomůže zabránit případné penalizaci webu od vyhledávačů. Neotřelá strategie linkbuildingu a kreativní marketing vám pomohou překonat konkurenci.

Zdroj + ilustrace: http://searchenginewatch.com/article/2267774/Link-Data-Analysis-A-Beginners-Guide + http://www.searchenginejournal.com/7-unusual-link-building-tactics-for-ecommerce-sites/63674/

Další odborné články

Podvodné zprávy na Facebooku: Jak ochránit Váš účet?
20.02.2024
Martin Mekyska
Neustále chodí na Facebooku či do Messengeru falešné výstražné zprávy, že Váš profil bude zablokován. Dejte si pozor, ať nepřijdete o Facebook stránku, profil, nebo...
Nová generace obrázků a jeden monopol k tomu
07.11.2022
Václav Piták
Slyšeli jste už o obrázkových formátech WebP, AVIF nebo JPEG XL? Všechny tyto formáty patří do nastupující generace, kterou budeme na našich webech vídat čím dál...
Cookie lišta (dle nových pravidel) pro redakční systém Comerto
03.01.2022
Martin Sikora
Od ledna 2022 je nutné získat souhlas uživatele s použitím cookies či analytických nástrojů a ne jej o nich pouze informovat, jak stačilo doposud. Jak je to u našeho...
Business za časů korony: Dejte zákazníkům vědět, že máte otevřeno a že fungujete i za stávající situace
28.03.2020
Martin Mekyska
Právě se vám dostal do rukou stručný přehled doporučení a nápadů, jak podpořit či nastartovat prodej i v době, kdy musí být ze zákona zavřené provozovny a zákazníci...