Pop-up okna - Jak je správně používat a čeho se vyvarovat

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Je pop-up okno již přežitým webovým prvkem nebo stále ještě dobře funguje a plní cíle?

Pop-up okna mohou být stále velmi užitečná! Pojďme se podívat, jak na to.

Co se v tomto článku o pop-up oknech dozvíte?

Správné načasování a reálná hodnota

S pop-up okny je to stejné jako s ostatními metodami online marketingu, kde se snažíte uživatelům něco ukázat a očekáváte od nich akci. Sdělení musí přijít ve správný čas a musí být dostatečně zajímavé a užitečné.

Nesmíte to přehnat s rychlostí, tzn. jak dlouho se pop-up okno zobrazí a musí být také v pořádku z hlediska použitelnosti, tzn. musí jít pohodlně vypnout (a také zapnout, viz níže). V pop-up okně také musí být čisté a jasné sdělení, podané na graficky povedeném podnosu.

Bude-li pop-up okno technicky i graficky zdařilé a zároveň bude uživatelům poskytovat reálnou hodnotu, jste na dobré cestě.

Vytvářejte pop-up okna s konkrétním měřitelným cílem

Pokud je pop-up okno použito správně, může za rok přinést spousty nových odběratelů newsletterů. Vyzkoušeno za vás - na webech/e-shopech našich klientů a vždy to dobře fungovalo.

Účely pop-up oken

Pop-up okno může mít různé funkce, které nám pomohou splnit naše cíle:

  • Sbírání e-mailů
  • Registrace na webu
  • Informace pro zákazníky (novinka, akce atp.)
  • Anketa

Co se mi osvědčilo

Zobrazení pop-up okna ve správný čas

Pokud je pop-up okno zobrazeno uživateli ještě před tím, než si stačí na dané stránce přečíst informace, pro které tam přišel, je to špatně.

Je potřeba vychytat ideální čas, kdy pop-up okno s relevantním obsahem zobrazit. Nebo je také možné pop-up okno zobrazit po provedení určité akce na webu.

Možnost opětovného zobrazení pop-up okna

Jistě se to již stalo každému z nás. Vyskočilo pop-up okno s nabídkou úžasné slevové akce a podvědomá reakce byla okamžitě to vyskakující a otravné okno zavřít. No jo, ale po chvíli se mi to rozleželo v hlavě a slevu bych možná chtěl využít. Co teď? Pop-up okno si zapamatovalo, že jej minimálně týden nechci vidět (průměrná doba, která se většinou do cookies zadává). Jak ten zas...tracený pop-up znovu zobrazím?!

Buď pomůže stránku otevřít v jiném prohlížeči, nebo máte štěstí na dobrý web a pop-up se zmenší do malé záložky ve spodní části obrazovky.

Ukázky pop-up oken, která lze znovu otevřít

Použitelnost pop-up oken na mobilních zařízeních

Vždy důsledně otestujte, jak pop-up okno vypadá na mobilech a tabletech. Je totiž dost pravděpodobné, že zrovna tam se stane neovladatelným - třeba nepůjde vypnout atp.

Na mobilních zařízeních je dobré překrýt pop-up oknem pouze část vašich stránek. Pokud je překryto vše a zjistí to Google, může vám snížit hodnocení v mobilním indexu.

Krátkodobé pop-up kampaně

Nezobrazujte stejné pop-up okno po celý rok. Hrajte si s kampaněmi, které pomocí pop-up okna budou mít na očích vaši zákazníci. Vyzkoušejte, co dobře funguje právě vám. Pro každý web/e-shop to může být něco jiného.

Příklady, jak pop-up okna nedělat

Dejte si pozor na jazykovou správnost textu v pop-up okně.

Vyšperkujte své pop-up okno, ať vždy a všude funguje (když už uživatele překvapí svým vyskočením)

Líbil se mi článek? Bohužel netuším, když to na mě vyskočí ihned po načtení stránky.

Zapište se, ať vás můžou papkat ;)

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.