Google chystá pro mobily nový oddělený index. Kdo má stránky odladěny pro mobily, bude ve výhodě

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Analytik webových trendů v Google Gary Illyes oznámil, že vznikne nový mobilní index, který bude mít prioritu před indexem stolních počítačů. Co se bude hodnotit a jak se na tuto změnu připravit nejlépe?
Google - nový oddělený indexNa jedné z celosvětově největších konferencí digitálního marketingu Pubcon oznámil Gary Illyes, který je v Google analytikem webových trendů, že je 85 % ze všech vyhledávání na Google mobilních, a tak připravují nový index pro hodnocení webových stránek.

Tento index bude hodnotit signály mobilních verzí stránek na rozdíl od toho, jak je tomu dosud – zobrazuje se štítek „optimalizováno pro mobily". Aktuálně je mobilní index odvozen z desktop verze (klasická verze stránek pro stolní počítače). Až jej Google uvede z testovací verze do ostrého provozu, bude se jednat o samostatnou veličinu. Mobilní index bude aktualizován více než desktop index a také bude mít větší váhu.

Podle Illyese bude teď mít mobilní index prioritu, aby uživatelská zkušenost z mobilního vyhledávání byla co nejlepší. Mobilní vyhledávání bude totiž stále častější.

Co vašemu webu pomůže pro lepší skóre v novém mobilním indexu?

Zatím není nikde 100% návod nebo signály, které budou pro mobilní index stěžejní. Ale níže naleznete seznam dosud známých oblastí, jež s mobilním vyhledáváním souvisí, a které byste měli mít určitě začátkem roku 2017 vyřešené.

Rychlost

Ten, kdo bude mít vyladěnou mobilní verzi webu, která má dobré skóre v Google PageSpeed Insights nebo bude používat Accelerated Mobile Pages (AMP Project), bude mít jistě výhodu, jakmile bude na tento signál brán ještě větší zřetel.

Google PageSpeed - Rychlost načítání webu a uživatelský dojem

Odstraňte překryvná popup okna uvnitř stránky

Google chce, aby dostal uživatel co nejlepší a nejkvalitnější výsledky a dostal se k nim co nejjednodušší a nejrychlejší cestou. Takže nyní bude penalizovat překryvná vnitřní okna – ať už jsou to speciální nabídky, sběr e-mailů nebo reklamy. Toto se týká mobilních zařízení, kde se občas takové popup okno dalo jen velmi těžce zavřít. Změna mobilního algoritmu, která toto bude sledovat, bude nasazena 10. ledna 2017. Více o odstranění popup oken najdete zde.


Strukturovaná data

Pokud ještě na webu nemáte strukturovaná data (ta správná), je nejvyšší čas je také doplnit. Strukturovaná data by se také měla objevit ve vaší mobilní verzi webu, aby se ve výsledcích vyhledávání (SERP) zobrazovaly příslušné rich snippets (úryvky).

Bezpečnost

Přejděte na zabezpečený protokol (HTTPS), bude to jasnou výhodou nejen pro vaše pozice ve vyhledávání Google, ale i pro vaše uživatele. Navíc, uděláte-li vše správně, tj. nasadíte správný certifikát, správně web přesměrujete atp., tak nedojde k žádné ztrátě návštěvnosti a propadům pozic.

Zjistěte, jak jste na tom

Jak zjistíte, zda je váš web optimalizován pro mobily? Stačí zadat adresu vašeho webu do formuláře níže a odeslat a okamžitě zjistíte výsledek:Nebo se nás neváhejte zeptat na cokoli na info@comerto.com.


Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.