Jak (ne)vytvořit efektivní vstupní stránky

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Landing pages jsou důležitým nástrojem online marketingu. Podívejte se, jak by přívětivá vstupní stránka (ne)měla vypadat.

Časté chyby na vstupních stránkách

Nespecifická landing page, která není v souladu se sdělením, zákazníky spíše odradí.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-1.jpg

Nepřehledná landing page – pokud rozesíláte reklamní sdělení, po kliknutí na vstupní stránku by se neměl uživatel ocitnout v bludišti.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-2.jpg

Chybějící optimalizace stránky pro mobilní zařízení způsobí, že zákazník nebude reagovat.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-3.jpg

Složité formuláře zákazníka zřejmě vyděsí. Pokud je nutné použít tolik vstupních polí, je vhodné použít dvoufázový formulář.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-4.jpg

Neefektivní CTA – Call To Action patří mezi základní kameny každého webu nebo e-shopu.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-5.jpg

Chybějící soudržnost – pokud v reklamní kampani použijete nějaký prvek (např. QR kód), dodržujte souvislost a návaznost na informaci s hlavní prezentací, jinak bude uživatel zmaten.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-6.jpg

Co dokáže call to action (CTA)

Prvky call-to-action a optimalizace landing page spolu velmi úzce souvisí. V principu to lze vyjádřit matematicky: hodnota + relevance = více konverze. Výzvu k akci lze realizovat odkazy, různými boxy nebo call to action tlačítky, které přimějí návštěvníky k pohybu na stránce, k nějaké akci a konverzi. Při optimalizaci landing page obvykle spolupracuje copywriter a grafik, s cílem zodpovědět dvě základní otázky:

  • Hodnota – má CTA hodnotu? Jaká je motivace ke kliknutí na tlačítko?
  • Relevance – je CTA relevantní pro zamýšlenou konverzi?

Podívejme se na několik příkladů vstupní stránky, kdy si na tyto dvě otázky zodpovíme.

Tlačítko Najděte si svoje ztracené zvířátko nyní vyjadřuje jasnou hodnotu a motivuje k návštěvě stránky PetAmberAlert.com, která pomáhá nalézt zatoulané domácí zvíře.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-7.jpg

Vstupní stránka Iconfinder.com nenabízí žádné sdělení. Ale ikona s lupou a grafika, která připomíná Google, hovoří celkem jasně.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-8.jpg

Vstupní stránka Monetate.com připomíná obecný formulář a na první pohled není zcela zřejmý konkrétní význam tlačítka.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-9.jpg

Tlačítko vstupní stránky Usertesting.com bohužel popisuje to, s čím se bude muset uživatel rozloučit, a nikoliv to, co získá. Jeho funkci a hodnotu alespoň posiluje sub-header.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-10.jpg 

Akce a nabídky ZDARMA

Tlačítko Zkuste to ZDARMA ještě dnes! má na landing page jasnou hodnotu. Vyzkoušet zdarma něco, co má normálně svoji cenu, je zcela jasná motivace a použití výzvy ke konkrétní službě konverzi určitě zvýší. Význam Call-to-Action metody je zcela jasný u marketingu, ale také správně vytvořený kontaktní formulář přispívá k aktivitě, která vede k úspěšnému dokončení výsledku.

Optimalizujte konverzní poměr, aneb co nás na landing page zajímá?

Pokračovat v dalším zdokonalování landing page lze pomocí sledování statistik a analýz. Zajímat by nás měla zejména tato data:

  • celková / unikátní návštěvnost,
  • interakce a chování uživatelů na stránce,
  • míra okamžitého opuštění (Bounce Rate).

Podstatné je pochopit, jak blízko u pokladny návštěvníci byli a proč nákup nedokončili.

Optimalizace míry konverze (CRO)

Klíčem k vytvoření úspěšné strategie je pochopení toho, jak se všechny faktory navzájem ovlivňují. V mnoha ohledech je během optimalizace míry konverze od specialistů vyžadována jak dovednost technické optimalizace pro vyhledávače (SEO), tak pochopení psychologie nákupu.

Pochopení procesu nakupování

Před vlastním nákupem produktu probíhá proces hledání informací (poradenství, recenze), ověření podmínek pro nákup (důvěra v obchodníka, cena), jednoduchost nákupu (výrobek skladem, možnost splátek, funkční formulář pro on-line platby) a další faktory. CRO pomáhá nabídnout zákazníkům to, co hledají a zabezpečit hladký průběh celého prodejního procesu.

DATA | c_all | vytvoreni-landing-page-11.jpg

Jak zlepšit CRO

Základ marketingové strategie spočívá ve zmapování potřeb klienta a v následném vytvoření uživatelsky přívětivé cesty. Jednoduše řečeno: skvělý marketing je o předání té správné informace tomu správnému uživateli, a to ve správné fázi obchodního procesu.

Ověřené CRO taktiky

Pro dosažení úspěšného obchodního procesu je třeba zákazníky motivovat, odstranit obavy z nákupu, pomoci jim v rozhodování.

Použití emocí – základ tvoří logické přesvědčování a prokázání znalostí, ale i emotivní prvky zvyšují konverzní poměr.

Vytvoření pocitu naléhavosti – přesvědčit k rozhodnutí o koupi pomocí časově omezené nabídky, reklamní akce apod.

Sociální e-commerce – integrační prvek sociálního obchodu umožní uživatelům vidět, že si jejich vrstevníci koupili stejný produkt.

Vazby na osobnost – velkou míru pozvednutí prokliku ze SERPu a zvýšení pocitu důvěry vyvolají odkazy na diskuze typu: „myslíte si, že…“, názory odborníků nebo také použití tagu rel=author“.

A nezapomeňte

Využijte zpětnou vazbu, to může zlepšit udržení zákazníků a posílit značku. Použijte mailing list, připomínejte se nejen informačními bulletiny. Využijte nasbíraných údajů a zaměřte se zejména na své registrované zákazníky, kteří nedokončili nákup. Buďte s nimi v kontaktu, zjistěte důvod, připomeňte jim, s čím za nimi přicházíte!

Nemusíte stále nakupovat nový reklamní prostor. Vylepšením landing page lze podstatně zlepšit výsledky všech kampaní, které na ni směřují. A/B testování nebo multivarientní testování umožňuje optimalizovat landing page nejen pro dokonalý vzhled. Optimalizace obchodní výkonnosti je také reakcí na změny v internetovém prostředí, reakcí na vaší konkurenci a prostředkem navýšení prodejů.

Potřebujete-li pomoci s optimalizací cílových stránek, kdykoliv kontaktujte naše specialisty!

 

Zdroje + ilustrace:
http://www.ioninteractive.com/post-click-marketing-blog/2012/10/25/ten-haunting-landing-page-practices.html

http://unbounce.com/conversion-rate-optimization/cta-copy-critiqued-for-conversion/

http://searchenginewatch.com/article/2186664/Supercharge-Your-Conversion-Rate-Optimization-How-to-Structure-CRO-Win

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.