Google Penguin update, aneb pryč se spamem!

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Google ohlásil v polovině měsíce dubna algoritmické aktualizace, které zřejmě ovlivní hodnocení mnoha webových stránek. Pengium aktualizace byla provedena před více než rokem a od té doby Google vydával nové aktualizace pravidelně. Nyní je cílem Google potlačení nepřínosného webového obsahu. Pokud jej takto vyhodnotí, označí jej jako spam.

Bojíte se tučňáka?

Google Penguin (neboli tučňák) prochází, podobně jako Panda, čas od času webové stránky a pokud se mu něco nelíbí, web postihne horším umístěním ve výsledcích hledání. V období mezi 17. – 27. dubnem byl aktualizován Google Panda a 24. dubna došlo k zahájení aktualizace Penguin.

Co nový update googlovského algoritmu přinese? Především to bude zřejmě nepříjemné překvapení pro mnoho webů, které bude znevýhodňovat za nevhodné používání zpětných odkazů nebo za duplicitní obsah. Ten kdo optimalizuje web podle zavedených standardů a nepodvádí, by se bát neměl.

Google zkoumá kvalitu zpětných odkazů

Aktualizace Panda je zaměřena více na webové stránky s duplicitním obsahem a mezi další sledované faktory patří vyhodnocení kvality zpětných odkazů. Vedou i na vaše stránky nekvalitní odkazy? Chyba! Přesto ale není nic ztraceno. Podle dosavadních odhadů se zdá, že záleží na poměru hodnotných odkazů k těm nekvalitním. Pokud totiž nekvalitní odkazy nad těmi hodnotnými nepřeváží, web zřejmě postižen nebude. Účelem je podchytit nadměrné množství spamu. Nejnovější změny algoritmu tedy prověří kvalitu SEO.

Tučňák odhalí spamování

Po aktualizaci algoritmu jsou tedy jinak hodnoceny zpětné odkazy nízké kvality nebo takové, které Google označí za spam. Těmi jsou např. sponzorované odkazy, odkazy v zápatí, odkazy z adresáře, některé výměny odkazů, některé odkazy z malých nekvalitních blogů apod. Za nehodnotné odkazy nyní tučňák zřejmě považuje také odkazy z nesouvisejících webů a odkazy sponzorované. Tučňák si bude více všímat i toho, zda velké množství odkazů neobsahuje v textu stejná slova.

Jak se tučňákovi bránit?

Pokud tučňák srazí hodnocení vašeho webu, snižte počet nekvalitních zpětných odkazů nebo přidejte kvalitní - změňte poměr hodnotných zpětných odkazů k těm špatným. Podle odhadů by mělo být alespoň 20% odkazů z webů obsahově souvisejících a alespoň 20% zpětných odkazů by mělo být zaměřeno na určitá klíčová slova nebo na firemní značku. Zbytek odkazů bez dalšího popisu a kontextu odstraňte. Dopad Penguin na hodnocení webu se bude lišit v závislosti na tom, jak silně jsou tyto faktory zastoupeny. Může se stát, že některé stránky mohou ztratit pozice díky veškerým slovům v odkazech, zatímco jiné stránky ztratí pozici pouze na konkrétní klíčová slova.

Nové faktory ovlivňující hodnocení Google

Podle backlink analyzátorů lze odhadnout, co může výsledek hodnocení webu podle nového algoritmu ovlivnit a co by tedy bylo vhodné prověřit a případně poupravit:
  • odkazy ze zápatí,
  • duplicitní obsah webových stránek,
  • zpětné odkazy z nesouvisejících stránek,
  • příliš mnoho odkazů na stejná klíčová slova,
  • sponzorované odkazy a odkazy na sociálních sítích,
  • odkazy adresářů, výměna odkazů, články publikované na různých blozích,
  • po sobě jdoucí sponzorované odkazy bez doprovodných textů mezi jednotlivými články.

Rozhodně ale nelze tvrdit, že tyto uvedené body budou při novém hodnocení Googlem jediným či hlavním kritériem. Důležitý bude zřejmě percentuální poměr vzhledem k relevantním zpětným odkazům.

Jak opravy webu realizovat?

Trochu problémem je fakt, že Google vypustil Pandu i Tučňáka brzy po sobě a proto je mnohem obtížnější určit, jaký dopad měl který z nich. Rozhodně ale nedělejte všechny změny naráz, ale případné ladění proveďte vždy v několika krocích. Před pokračováním počkejte několik dní až týdnů a vyčkejte, zda se hodnocení webu vrátilo do „původního stavu“. Současně se zdá, že Google v některých případech postihl i legitimní weby, ale následně realizoval nápravu. Zřejmě dochází v dalším kole k opravným prostředkům, takže žádnou zbytečnou paniku!

Použité zdroje:
Matta Cutts - http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2012/04/another-step-to-reward-high-quality.html
Simona Penson - http://searchenginewatch.com/article/2173658/Google-Penguin-Unnatural-Links-How-to-Protect-Your-Site-Moving-Forward

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.