Chcete přivést nové zákazníky? Zkuste virální marketing!

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Virální marketing by měla být předem plánovaná marketingová aktivita, která šíří komerční sdělení. Povaha tohoto sdělení přirozeně a nenuceně motivuje příjemce k roli šiřitele a tohoto faktu se využívá při získávání nových zákazníků. Virální marketingové sdělení se šíří přirozeným sdílením uživatelů sociálních sítích nebo využitím e-mailových adres a to z dobrého důvodu: e-mail je stále dobrým nástrojem pro spojení se zákazníky.

Marketing je také o odvaze

Spousta lidí se snaží principy marketingu pochopit a následně se zavedených pravidel drží. Ale marketing lze dělat také jinak. Nové myšlenky otevřeného online marketingu mohou přinést velkolepé výsledky, jen je třeba se stále učit, nebát se vyzkoušet novou cestu a sledovat co se stane a proč se tak děje. Ale vymyslet nové a zajímavé reklamní sdělení vzhledem k široké cílové skupině je ve virálním marketingu ta nejobtížnější část a to je úkol pro marketingové specialisty.

Virální marketing musí něco nabízet

Bez ohledu na to, jak je marketingové sdělení inovativní nebo zajímavé, musí lidem něco nabídnout, jinak může přijít veškerá snaha vniveč. Dobrým lákadlem pro získání nových zákazníků je poskytnout jim nějaký bonus. Co lidem nabídnout možnost získat zdarma nějakou publikaci nebo studii? Uživatelé sociální sítě nejsou sobečtí a tuto možnost rádi sdělí i svým přátelům, vždyť není nic jednoduššího než stisknout tlačítko „Sdílet“ nebo toto sdělení přeposlat e-mailem: a virální šíření zprávy je na světě! Zpřístupnění nabízeného bonusu je pak podmíněno zadáním e-mailu zájemce, čímž se mimo jiné dosáhne vytvoření seznamu příjemců, např. pro občasné zasílání newsletteru.

Video rozhovor jako reklama? A proč ne!

Šíření virální zprávy bude mnohem masivnější, pokud bude zpráva obsahovat zajímavé a přínosné informace, např. recenzi produktu ve formě rozhovoru na videu. Velice netradiční forma virálního marketingu je poskytování Skype video rozhovoru. O takovéto možnosti si určitě potencionální zákazníci řeknou a pro firmu je to velmi neotřelý způsob prezentace při budování své značky. Zaznamenaná videa přinesou jednak personalizované odpovědi na nejpalčivější otázky, které zákazníky zajímají, a současně se tímto způsobem vytvoří spousta obsahu. Záznam videa může být umístěn na firemním blogu a na YouTube a lidé je mohou sdílet se svými přáteli, což firmě přivede nové zákazníky.

Nové marketingové principy

Virální marketing sice nezaručí vždy průlomový úspěch, ale jeho možnosti jsou veliké. Každý nový způsob virálního marketingu je třeba chápat jako výchozí bod, který lze příště udělat jinak a ještě lépe, aby sdělení opravdu vyniklo a rychle se šířilo. V běžné praxi se používá mnoho různých reklamních strategií na základě osvědčených marketingových principů a poté se měří výsledky. Pokud to funguje, zavedený princip se opakuje znovu a znovu, dokud je účinný. Marketing lze prostě dělat i jinak, zkuste to.

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.