Užitečné nástroje pro mezinárodní SEO

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Existují nástroje, které slouží k optimalizaci a propagaci webových stránek při zaměření na mezinárodní uživatele. Pojďme se podívat na nástroje, které jsou určené k měření a dosažení výhod pro mezinárodní SEO.

Analýza webových stránek z mezinárodního pohledu

Google Webmaster Tools

Určete viditelnost stránek, přístupnost a použitelnost na základě souhrnu vyhledávacích dotazů kliknutí (CTR) pomocí filtrů nástroje Google Webmaster Tools.

Nástroje pro mezinárodní SEO - Google Webmaster Tools 

Google Analytics

V Google Analytics použijte "Demografické zprávy" a zkontrolujte aktuální návštěvnost, míru konverze, objem a trendy vyhledávacích dotazů přicházející z různých zemí a jazyků, podle zdrojů, klíčových slov, a podle počtu použití stránek.

Zjistěte nejpopulárnější vyhledavač v cílové zemi

Pomocí klíčových slov se můžete zaměřit na nejpopulárnější vyhledávač v dané zemi. Mezi oblíbené nástroje patří SEMrush, SearchMetrics Essentials nebo Moz Keyword Difficulty Tool.

Nástroje pro mezinárodní SEO - SemRush 

Mezinárodní návrhy klíčových slov

Zjistěte si další doplňková klíčová slova. Výběr mezi mnoha různými jazyky a zeměmi nabízí Ubersuggest, návrh klíčových slov pak nástroj SEOchat Suggestion Keyword Finder. Pokud nejste zrovna rodilý mluvčí, pak je v této souvislosti třeba upozornit na velkou opatrnost při používání nástroje Google's Global Market Finder, kdy může nastat problém s překlady a termíny pro lokalizace. To je ostatně uvedeno i v poznámce pod výsledky.

Nástroje pro mezinárodní SEO - SEO Chat Tools 

Mezinárodní uživatelský profil

V oblasti mezinárodního SEO je třeba dobře pochopit cílovou skupinu, analyzovat data pro různá průmyslová odvětví či země, a zjistit online nákupní preference. K tomuto účelu dobře slouží nástroje TNS Digital Life a Google's Consumer Barometer.

Nástroje pro mezinárodní SEO - TNS Digital life + Google's Consumer Barometer 

Kontrola a použití hreflang tagů

Při provozování vícejazyčné webové prezentace vyhledávač nemusí správně identifikovat tu pravou jazykovou mutaci. Pomocí hreflang tagů můžete vyhledávači sdělit, která varianta přísluší jakému jazyku. Vhodnými nástroji pro kontrolu těchto meta tagů jsou MediaFlow's Hreflang Sitemap Tool, DejanSEO Hreflang Validator, Rob Hammond's SEO Crawler a Screaming Frog SEO Spider Tool.

Nástroje pro mezinárodní SEO - Hreflang 

Mezinárodní linkbuilding a odezva uživatelů

Pro propagaci mezinárodních webových stránek lze využít místní stránky a budovat vztahy s místními vlivnými médií (při pochopení vlivu kulturních faktorů každé země). Důležité je sledovat odezvu v každé mezinárodní verzi, k čemuž slouží nástroje jako Link Prospector, FollowerWonk, BuzzStream nebo Topsy.

Nástroje pro mezinárodní SEO - Prospector, FollowerWonk, BuzzStream, Topsy 

Viditelnost webu v mezinárodním měřítku

Chcete-li si snadno ověřit, jak návštěvníci vidí vaše stránky v mezinárodním žebříčku (ve výsledcích vyhledávání), je to nejlepší udělat pomocí místního proxy serveru. Pokud hledáte spolehlivé služby, lepší rychlost, a chcete volit mezi mnoha IP adresami, je vhodné využít placené služby, jaké nabízí např. Hide My Ass a Trusted Proxies. Využít lze i bezplatné nástroje jako I Search From, Search Latte, nebo FoxyProxy pro Firefox a Chrome.

Nástroje pro mezinárodní SEO - Hide my ass, Trusted Proxies 

Analýza a mezinárodní výsledky vyhledávání

Každou z webových mezinárodních verzí je třeba analyzovat nezávisle napříč doménami: žebříčky pro každou jednotlivou zemi a jazyk. Nezapomeňte věnovat zvýšenou pozornost nastavení měny, sledování návštěvnosti, použití klíčových slov u jednotlivých stránek, zdrojům provozu apod. Pro sledování svých mezinárodních SEO výsledků lze použít řadu nástrojů jako Moz Rank Tracker, SEscout, Authority Labs, Advanced Web Ranking, SEO SERP pro Chrome, Rank Checker pro Firefox, Google Analytics, nebo Google Webmaster Tools.

Nástroje pro mezinárodní SEO - Moz Rank Tracker, SEscout 

Mezinárodní SEO ROI kalkulátor

K dosažení vašich cílů konverze a návratnosti investic v mezinárodního procesu SEO můžete použít mezinárodní SEO ROI kalkulátor - The International SEO ROI Calculator.

Nástroje pro mezinárodní SEO - International SEO ROI Calculator Jak jsme vám ukázali, k dispozici je řada důležitých nástrojů, které pro mezinárodní optimalizaci webu, linkbuilding a online marketing, poskytují veškerou pomoc. Často ale se zapomíná, že žádné nástroje nemohou nahradit individuální zkušenosti z analýz, testování a validací webů.


 

Zdroj a ilustrace: http://moz.com/blog/40-plus-tools-to-advance-your-international-seo-process

Další odborné články

Facebook tip -  Úvodní (cover) video místo fotky u firemních stránek
15.06.2017
Bc. Jakub Šmíd
Facebook nám dnes u několika vybraných stránek klientů umožnil nahrávat místo úvodní fotky video. Pojďte se s námi podívat na základní technické...
Nedělejte zbytečné chyby: 5 tipů, jak vyzrát na pravopis
31.01.2017
Mgr. Jan Punčochář
Čeština je krásný jazyk, musí se to s ní ale umět. A protože se v dnešní digitální době do webového copywritingu pouští nejspíš víc profesionálů...
Google chystá pro mobily nový oddělený index. Kdo má stránky odladěny pro mobily, bude ve výhodě
18.10.2016
Martin Mekyska
Analytik webových trendů v Google Gary Illyes oznámil, že vznikne nový mobilní index, který bude mít prioritu před indexem stolních počítačů. Co se...
Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?
13.07.2016
Bc. Jakub Šmíd
Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.