Technický SEO audit pomocí Google Webmaster Tools

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Existuje mnoho placených nástrojů, které pomáhají při optimalizaci webu, přičemž pro SEO audit lze využít především Google Webmaster Tools (dále jen GWT). Díky cenným informacím mohou (nejen) webmasteři web snadno analyzovat a udělat technický SEO audit. Chcete řešit SEO probémy, odhalit důvod penalizace od vyhledávače? Objednejte si u nás odborný audit. Podívejte se na některé zajímavé postupy a funkce GWT.

Jak najít duplicitní a nekvalitní stránky

Vycházejme z předpokladu, že stránky se špatným i duplicitním obsahem vyřadil Google z indexu. Pomocí nástroje GWT stačí porovnat počet stran ze sitemap s počtem indexovaných stránek a z předpokladu se stane jistota. Snadno tak identifikujete problém.

DATA | c_all | audit-gwmt-1.jpg

Funkce Index Status (naleznete je v menu Zdraví- Health menu) vám zase prozradí, kolik stránek z vašeho webu vyhledávač Google indexuje a jaký je časový průběh indexace. Po identifikaci duplicitních stránek nyní můžete pomocí meta tagů noindex nebo pomocí souboru robots.txt zakázat jejich indexování.

DATA | c_all | audit-gwmt-2.jpg 

Chyby v procházení stránek

Další užitečné informace získáte kliknutím na Chyby v procházení. U problematických stránek je vhodné ručně zkontrolovat také stránky s nimi spojené, protože mohou způsobovat zhoršení přístupu na váš web. Odstranění chyb spočívá zejména v přesměrování kódem 301 nebo v odstranění vnitřních odkazů, kde Google hlásí chybu s kódem 404 apod.

Rychlá indexace opravených stránek

Po úpravě struktury webu, přejmenování názvu nebo URL identifikátorů můžete GWT použít k lepší indexaci změn v Googlu. Kromě sitemapy lze k zaindexování opravených stránek použít funkci Načíst jako Googlebot. Pokud je URL úspěšně načtena, můžete ji odeslat do indexu, čímž velice rychle odstraníte chyby 404, které doposud způsobovaly tolik problémů s přístupností stránky.

Optimalizace a zlepšení HTML

V této části nástroje GWT můžete zkontrolovat a opravit případné duplicitní titulky a popisky stránek, které také mohou působit problémy a ovlivňovat SEO:

  • duplicitní popisy ve značkách metadat,
  • dlouhé, krátké nebo chybějící popisy ve značkách metadat,
  • duplicitní, dlouhý, příliš krátký nebo chybějící title,
  • neindexovatelný obsah metadat.

DATA | c_all | audit-gwmt-3.jpg 

Tímto způsobem se dozvíte o tom, že měl Google s indexací nějakého obsahu zásadní problémy, což je při zvyšování výkonu webu velice důležité.

Rychlost načítání stránek

Google nabízí zajímavou funkci měření rychlosti stránek, kdy srovnává průměrnou dobu načítání stránek vašeho webu se zavedeným standardem. V záložce Labs zvolte Site Performance. Pomocí zobrazeného grafu získáte přehled o tom, zda se vaše stránky načítají dostatečně rychle.

DATA | c_all | audit-gwmt-4.jpg

GWT vám pomůže lépe pochopit, jak je tento hodnotící aspekt důležitý, protože pomalé načítání stránek má prokazatelný vliv na bounce rate i konverze. V případě zjištěných problémů jej rozhodně zahrňte do plánu optimalizace stránek.

Traffic a vyhledávací dotazy

Funkce Traffic nabízí spousty užitečných dat pro práci s cílovými stránkami, např. na která klíčová slova a fráze se zobrazujete (a jak často) nebo jaká je míra prokliku na váš web, což je z pohledu marketingu velice užitečné. Z grafu také můžete vyčíst např. vliv vaší reklamní kampaně na viditelnost webu. Skvělou možností je stažení tabulky vyhledávacích dotazů ve formátu Excel.

DATA | c_all | audit-gwmt-5.jpg 

Analýza odkazového portofila

Oproti Majestic SEO zobrazuje GWT všechny odkazy, které od začátku existence webu indexuje a navíc eviduje odkazy z Facebooku. Dozvíte se, kdo na vás odkazuje, na jaké stránky webu je odkazováno a jakými nejčastějšími klíčovými slovy. Můžete třeba zjistit efektivitu interních odkazů nebo zda neodkazujete na nepřínosné či dostupné stránky (např. skryté stránky v administraci). Tabulku se seznamem odkazů lze i v tomto případě stáhnout ve formátu Exel a data ve sloupcích pak seřazovat a třídit podle potřeby a následně analyzovat. 

Nástroj Google Webmaster Tools nabízí v oblasti analýzy webu a technického SEO auditu tolik možností, stačí je pouze umět využít.

Chcete odborný audit webu za pomoci GWT? Potřebujete pomoci se SEO, s penalizací od Google? Kontaktujte nás. 
 

Další odborné články

Facebook tip -  Úvodní (cover) video místo fotky u firemních stránek
15.06.2017
Bc. Jakub Šmíd
Facebook nám dnes u několika vybraných stránek klientů umožnil nahrávat místo úvodní fotky video. Pojďte se s námi podívat na základní technické...
Nedělejte zbytečné chyby: 5 tipů, jak vyzrát na pravopis
31.01.2017
Mgr. Jan Punčochář
Čeština je krásný jazyk, musí se to s ní ale umět. A protože se v dnešní digitální době do webového copywritingu pouští nejspíš víc profesionálů...
Google chystá pro mobily nový oddělený index. Kdo má stránky odladěny pro mobily, bude ve výhodě
18.10.2016
Martin Mekyska
Analytik webových trendů v Google Gary Illyes oznámil, že vznikne nový mobilní index, který bude mít prioritu před indexem stolních počítačů. Co se...
Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?
13.07.2016
Bc. Jakub Šmíd
Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.