Comerto / Odborné poradenství & školení / Odborné články / SEO úvaha: kolik domén a jaký obsah zvolit pro globální web?

SEO úvaha: kolik domén a jaký obsah zvolit pro globální web?

Mezi nejtěžší rozhodnutí SEO specialistů patří u globálních webových stránek výběr vhodné domény, a to u názvu, typu koncovky nebo počtu domén.
Mezi nejtěžší rozhodnutí SEO specialistů patří u globálních webových stránek výběr vhodné domény, a to u názvu, typu koncovky nebo počtu domén.

DATA | c_all | kolik-domen-jaky-obsah.png

Parametry rozhodování:

  • Klíčové slovo v doméně – pro SEO velmi důležité, ale pokud se nepodaří pro mezinárodní web nalézt přesnou shodu, bude lepší se zaměřit na obecné odvětví, název firmy nebo produktu.
  • Unikátní obsah – pokud je text jednotlivých webových mutací shodný nebo velmi podobný, je třeba určit hlavní web a vytvořit kanonické stránky.
  • Uživatelské zkušenosti – hovoří ve prospěch používání jedné domény. Návštěvníci pak nemusí pro získání informací procházet více webů.
  • Top-Level Domains (TLD) – podle konkrétních potřeb je na úvaze, zda vytvořit unikátní obsah pro každou TLD doménu, zda preferovat podporu pro danou zemi (ccTLD domény) nebo zda překrývat jazyky na doménách gTLD.

Nejlepší je zlatá střední cesta

Použití více domén zvyšuje náklady: výběr klíčových slov, optimalizace stránek v daném jazyce a linkbuilding pro každý web. Jedna doména vyžaduje menší úsilí, ale obvykle to znamená nižší efektivitu webu. Řešení je někde uprostřed – vybudovat jedny stránky, a po analýze je rozdělovat či slučovat přesměrováním (301).

Jednoznačnou odpověď nelze v obecné rovině nalézt. Správné řešení na míru nabídnou až marketéři během optimalizačního procesu.

Zdroj + ilustrace: http://searchenginewatch.com/article/2219759/Multiple-Domain-Choice-SEO-Considerations-of-Single-vs.-Multiple-Domains

Další odborné články

Podvodné zprávy na Facebooku: Jak ochránit Váš účet?
20.02.2024
Martin Mekyska
Neustále chodí na Facebooku či do Messengeru falešné výstražné zprávy, že Váš profil bude zablokován. Dejte si pozor, ať nepřijdete o Facebook stránku, profil, nebo...
Nová generace obrázků a jeden monopol k tomu
07.11.2022
Václav Piták
Slyšeli jste už o obrázkových formátech WebP, AVIF nebo JPEG XL? Všechny tyto formáty patří do nastupující generace, kterou budeme na našich webech vídat čím dál...
Cookie lišta (dle nových pravidel) pro redakční systém Comerto
03.01.2022
Martin Sikora
Od ledna 2022 je nutné získat souhlas uživatele s použitím cookies či analytických nástrojů a ne jej o nich pouze informovat, jak stačilo doposud. Jak je to u našeho...
Business za časů korony: Dejte zákazníkům vědět, že máte otevřeno a že fungujete i za stávající situace
28.03.2020
Martin Mekyska
Právě se vám dostal do rukou stručný přehled doporučení a nápadů, jak podpořit či nastartovat prodej i v době, kdy musí být ze zákona zavřené provozovny a zákazníci...