Revoluce v Google Analytics

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Každý rok se certifikovaní partneři Google Analytics (GACP) a jeho prémioví zákazníci scházejí na výročním summitu, kde probírají budoucnost GA a sdělují si nápady na možná vylepšení služby. Obvykle se všichni účastníci drželi hesla: „Co se stane na summitu, zůstane na summitu,“ ovšem tentokrát je tomu jinak. Změny jsou natolik zásadní, že se rozhodli sdílet je s členy nejširší komunity – se samotnými uživateli služby Google Analytics.

Co se vlastně mění? Všechno. Google se konečně rozhodl přepracovat Google Analytics hezky od základů, takže žádné další přidávání nových funkcí. Celý nový systém umožní identifikování uživatele využívajícího různá zařízení, srovnávání souvisejících informací, měření přínosu častých zákazníků apod. K měření konverzí bude veřejnosti přístupný nástroj pro atribuční modelování, takže svůj rozpočet budete moci optimálně rozvrhnout podle vašich potřeb. Je toho víc než dost, tak se pojďme podívat blíže.

DATA | c_all | ga_funnels.jpg

Universal analytics

Google Analytics si nyní můžete nechat ušít na míru, přesně podle vašich potřeb. Možnost integrovat své vlastní datové soubory a získat celkový pohled na marketingový trychtýř už nebude patřit do žánru sci-fi. Pokud jste běžným uživatelem Google Analytics, nemusíte se bát nějakých neočekávaných změn, váš účet zůstane stejný. V případě, že ale provozujete větší podnik a zajímá vás integrace vlastních dat, můžete požádat o přístup do beta-verze Universal Analytics.

Větším klientům už totiž data z webových stránek nestačí – stále více je zajímají platformy, na kterých se jejich interní data a údaje z Analytics dají sloučit. Chtějí hodnotit účinnost reklamy, využívání produktů, prodej apod. Google pro tyto potřeby zákazníků vyvinul řešení, kterými jsou Google Analytics Premium a Mobile App Analytics. Ty jeho klientům přinášejí skvělé výsledky, a proto se jejich funkce rozhodl zařadit do nového jednotného systému. Universal Analytics jsou novinkou určenou větším podnikům využívajícím API ke spojení s externími aplikacemi. Nástroje měřícího protokolu umožňují bezproblémové zasílání vlastních dat o zákaznících nebo podniku do GA účtu. To může zájemcům pomoci zjistit, jak jejich zákazníci interagují z různých zařízení, která využívají – z chytrých telefonů, tabletů, notebooků a jiných přístrojů – na jednom místě. Využívání měřícího protokolu vám umožní synchronizaci dat z odlišných marketingových kanálů, díky kterým můžete odhalit vztahy vedoucí ke konverzím.

DATA | c_all | ga_comerto.jpg

V Universal Analytics se do centra pozornosti konečně dostává uživatel, nikoli pouze stránka. V případě, že jste schopní přidělit zákazníkovi jedno ID, můžete ho sledovat napříč různými zařízeními i doménami. Také to otevírá zcela nové možnosti - využíváte-li stejný identifikátor zákazníků například pro objednávky uskutečněné i jinými způsoby než přes internet – ať už se jedná o objednávky po telefonu nebo nákupy v kamenném obchodě -  jste schopní hodnotit jejich chování více holisticky než kdy předtím. Současně by měla být práce s UA uživatelsky přívětivější, protože na různá nastavení už nebudete potřebovat programátora, ale bude vám stačit běžné uživatelské rozhraní. Universal Analytics zkrátka nabízejí úplně nový pohled do světa internetového byznysu.

Atribuční modelování

Od dubna letošního roku mohli možností nástroje pro atribuční modelování využívat pouze prémioví zákazníci, nyní bude zpřístupněno veřejnosti. Pomocí atribučních modelů můžete připsat příslušný kredit všem digitálním marketingovým kanálům. Pokud jednotlivé modely vytvoříte, personalizujete a následně porovnáte, můžete získat skvělou představu o účinku různých marketingových programů, které ve vzájemné spolupráci vytvářejí prodejní příležitosti a přinášejí konverze.

DATA | c_all | ga_modelovani.jpg

Zajistěte si vyšší návratnost investic

Atribuční modely pracují s cíli, kterých chcete na stránce dosáhnout – cílem u webu snažícího se o získávání nových kontaktů může být například URL adresa stránky s textem „Děkujeme za registraci“; a údaji o elektronickém obchodu, které si nastavíte. Porovnávat můžete hodnoty až tří modelů najednou, takže snadno vidíte rozdíly v hodnotách. Metrika procentuální změny vám zase umožní porovnat hodnoty mezi kanály.

Podle dat společnosti Google se téměř tři čtvrtiny zkoumaných marketérů a agentur shodují, že jim marketingová atribuce umožňuje lepší rozdělení rozpočtu mezi jednotlivé kanály a vyšší návratnost investic.

Import informací o nákladech

Zatímco dosud jste v případě propojení účtů mohli v Google Analytics sledovat náklady spojené pouze s Google AdWords, nyní můžete přidat náklady vytvářené libovolnými zdroji z digitálního prostředí – s vyhledávači, s návštěvami získanými ze sociálních sítí apod. To vám umožní porovnat návratnost investic odlišných distribučních kanálů.

Celoživotní hodnota zákazníků

Pod tímto českým pojmem se skrývá v originále lépe znějící Customer Lifetime Value (CLV), což je funkce, která by měla být zpřístupněna veřejnosti v roce 2013. Bude ukazovat množství peněz, které daný zákazník může podniku v budoucnu přinést. Je to velmi významný typ analýzy, který dá rukou marketérům informace potřebné ke správnému rozhodování.

Zprávy o CLV vám mohou pomoci rozlišit hodnotu různých segmentů vaší uživatelské základny, správně rozhodnout o tom, kolik do získání nových zákazníků v daném segmentu investujete, kolik peněz utratíte za udržení některých skupin zákazníků a současně budete uživatele moci hodnotit a měřit úspěch svých marketingových akcí.

Aktuálnost a frekvence

Vyhledávání nejhodnotnějších zákazníků vede k chytřejším marketingovým rozhodnutím, výhodnějšímu rozdělování zdrojů a lepším vztahům se zákazníky. To, jaká je míra zájmu o vaše produkty a jak často se uživatelé vracejí na váš web z pohledu určitého časového období, vám může pomoci lépe zacílit cílovou skupinu (pokud se vaši návštěvníci opakovaně nevracejí) nebo upravit portfolio produktů (v případě, že vaši zákazníci web navštěvují např. především v letním období, můžete rozšířit sortiment i o produkty určené pro zimní sezonu). Jestliže máte množství transakcí od jednorázových uživatelů, můžete také nabídnout výhodné podmínky pro věrné zákazníky. Aktuálnost, frekvence a peněžní hodnota jsou tři silné behaviorální metriky, které obchodníci používají k identifikaci lukrativní skupiny zákazníků už celá léta a vy je během roku 2013 najdete i v GA.

Vlastní dimenze a metriky

Rozšiřování dimenzí (další funkce nabízená Universal Analytics) vám umožní do Google Analytics snadno přidávat informace, jako jsou například data z CRM. Jako dimenzi si můžete nastavit například typy návštěvníků (prémioví zákazníci, jednorázoví zákazníci atp.) a s pomocí metriky zjistit, kolik zobrazení stránek a transakcí provedli.

Nastavení vlastních dimenzí a metrik se neodlišuje od přednastaveného měření, pouze vám nabízí možnost přizpůsobit je vlastním zájmům. Můžete je tak využít například i k měření a segmentaci demografických informací, které GA automaticky nezjišťuje.

 

V článku jsme se vám pokusili nabídnout přehled pokročilých funkcí, které Google bude pro mapování chování uživatelů a zjišťování nejrůznějších souvislostí využívat v blízké budoucnosti. Pokud chcete těchto nástrojů webové analytiky využívat také, neváhejte nás kontaktovat.

Zdroje:

Obrázky:

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.