Recenze Google jedním kliknutím: Usnadněte zákazníkům možnost zpětné vazby

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Jistě jste už někdy uvažovali nad tím, jak požádat zákazníky, aby ohodnotili vaše služby. Jenže jak to udělat tak, aby pochopili, co se po nich chce a co proto vlastně musí udělat?

Získejte Google Place ID k přímému psaní recenze zákazníkem

V jednoduchosti je síla

Je důležité celý postup popsat co nejjednodušeji, protože lidé obvykle nemají čas ani chuť něco studovat a také nejsou ve většině případů moc zruční v aplikování postupů podle návodu.

Nabídněte tu nejkvalitnější službu

Poskytnout zákazníkům pouze tu nejlepší dostupnou službu je základním předpokladem k získání nefalšované kladné recenze. Dělejte tedy pro zákazníky maximum a jistě se vám poté odvděčí recenzí, která pomůže přesvědčit ostatní, aby nakoupili právě u vás.

Potom pošlete přímý odkaz na napsání recenze Google

Po realizaci vaší služby pošlete vašemu zákazníkovi odkaz, pomocí kterého bude moci napsat recenzi vaší firmy prostřednictvím jediného kliknutí. K tomuto odkazu doporučuji ještě připsat poděkování za nákup a přidejte také prosbu o napsání recenze či názoru. Prosba o napsání recenze může být poslána i zvlášť (častější případ) v závislosti na typu služby, kterou nabízíte. Dejte zákazníkům trochu času, aby si udělali názor.

Pokud byl zákazník spokojen, je toto ta nejkratší možná cesta, jak vám může zákazník poskytnout zpětnou vazbu k nákupu - recenzi, která se ukazuje ve výsledcích vyhledávání Google.

Jak tento přímý odkaz vypadá?

Odkaz na přímé napsání recenze Google má následující podobu:

Jak přímý odkaz na psaní Google recenze získat?

  1. Použijte nástroj od Google na získání ID místa na mapě (Place ID). Tento nástroj najdete zde: https://developers.google.com/places/place-id
  2. V tomto nástroji do vyhledávacího pole zadejte název vaší firmy/místa. Jakmile se zobrazí seznam, zvolte vaši firmu a klikněte na daný záznam:

    Google Place ID - Google recenze jedním kliknutím pomocí odkazu

  3. Zkopírujte si zobrazené Place ID.
  4. Zkompletujte odkaz na přímé psaní recenze Google k vaší firmě do následujícího tvaru.

 

https://search.google.com/local/writereview?placeid=ChIJ1SowCviTEkcRJCp7AXlNuy0

 

Po kliknutí na odkaz vyčkejte 1-2 sekundy, než naskočí okno pro psaní recenze přímo ke správné firmě.

Google recenze jedním kliknutím pomocí odkazu - Rovnou se zobrazí okno s psaním recenze

Tento odkaz potom pošlete zákazníkům se žádostí o zpětnou vazbu v podobě, jak jej zde vidíte (nebo použijte zkracovač URL Google https://goo.gl - bude to ještě kratší a hezčí odkaz ;).

Co naopak nedělat?

Rozhodně si nepište recenze sami, ani neplaťte nikomu, aby pro vás psal pozitivní recenze. Google snadno pozná, který účet byl založen pouze pro napsání X recenzí v krátkém čase, které nejsou autentické (neunikátnost zařízení, nesedí GPS záznamy atp.).

Čtenář recenze snadno odhalí, zda je reálná, nebo vymyšlená. Google teď nově používá prvky gamifikace, aby lidé psali více recenzí a vyjadřovali se k místům a podnikům, které navštívili nebo v nich nakoupili.

Také zapomeňte na to, že klienta posadíte před počítač nebo mu dáte do ruky smartphone a řeknete mu: „Tak a teď nám, prosím, napište recenzi - ideálně kladnou.“ Tohle prostě fungovat nebude. Musel by se totiž přihlásit do svého Google účtu, do kterého si s největší pravděpodobností nebude pamatovat ani heslo (a v horším případě ani přihlašovací jméno).

Další věc, se kterou jsem se osobně setkal (a opět se nejedná o vhodný způsob žádosti o Google recenzi), byla situace, kdy mi kurýr přivezl pizzu a ihned po zaplacení jsem od něj dostal jeho telefon s anonymním oknem, kde jsem se měl přihlásit do svého Google účtu a napsat, jak mi chutnalo.

Věřím, že mnou navržený způsob výše bude mnohem vhodnější :)

Užitečné zdroje a nástroje

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.