Propojení zápisu v Google Adresáři míst s Google+ stránkou

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Mít zápis na Googlu je dnes prakticky povinností pro firmy všech velikostí a typů, zejména ale pro lokální podniky – restaurace, hotely, kamenné prodejny. Zákazníci je tak mohou snadno nalézt na Mapách Google, ale jde o přínos i ve fulltextovém vyhledávání. V souvislosti s touto službou však může vyvstat několik komplikací.

O čem je vlastně řeč?

Zamotat se můžeme už do samotného názvu služby:
 • Stávající Google Adresář míst (resp. Adresář firem) se mění na Google+ Místa.
 • Zároveň může být služba pro anglicky mluvící uživatele známá pod starým názvem Google Local, novějším Google Places nebo nejnovějším Google+ Local.
 • V září 2011 Google koupil službu Zagat a integroval její data do Adresáře míst, proto můžete narazit i na tento název.

Nástup Google+

Jak je vidět už na aktuální změně názvu, současná snaha o integraci služeb Googlu do sociální sítě Google+ se nevyhnula ani mapovým zápisům, a pro mnoho uživatelů to může znamenat další zádrhel.
Podoba zápisů v Google Adresáři míst je totiž nyní sjednocena s Google+ stránkami, přitom ale pod povrchem jde stále o ne zcela integrované služby.
Optimální je mít plnohodnotnou stránku na sociální síti Google+ s možností publikování obsahu a interakce s uživateli spojenou s mapovým zápisem, který lidé nacházejí při vyhledávání místních podniků a případně také recenzují a hodnotí na pětibodové škále.

Google+ Comerto

Jak tedy dosáhnout plného propojení zápisu v Google Adresáři míst s Google+ stránkou?

 • Prověřte, zda máte firemní zápis v Google Adresáři míst. Ten může existovat, aniž byste o tom věděli – data mohou být importována z jiných katalogů. V tom případě použijte a doplňte, případně aktualizujte stávající zápis. Slouží k tomu tlačítko „Spravovat tuto stránku“ vpravo dole. Až když se nenaleznete v mapě Google po zadání názvu ani domény, vytvořte zcela nový firemní zápis (https://www.google.com/local/add). Google se pak vzniku duplicity snaží předejít ještě kontrolou telefonního čísla.
 • Ať už vytváříte nový nebo aktualizujete stávající zápis, doplňte do něj co nejvíc údajů o vaší firmě, které mohou být pro uživatele užitečné: webové stránky, telefonní číslo, kategorie, otevírací dobu atd.
 • Zápis je potřeba ověřit prostřednictvím korespondenčního lístku, SMS nebo telefonu. Poslední dvě možnosti ale často nebývají k dispozici.
 • Nemáte-li Google+ stránku, vytvořte ji. Stačí v hlavní nabídce Google+ na levé straně zvolit „Stránky“ a následně kliknout na „Vytvořit stránku“. Pro synchronizaci se zápisem v Adresáři míst by měla být zvolena kategorie „Podnik nebo místo“.
 • I na Google+ stránku doplňte co nejvíce popisných údajů, líbivý profilový obrázek a titulní fotku. Ta je opravdu rozměrná, dejte si proto záležet na její kvalitě. Publikujte a sdílejte zajímavý obsah – aktuality, fotografie, videa. Aktivita na G+ je velkým přínosem i pro viditelnost ve vyhledávání na Googlu.
 • Google+ stránku je také nutné ověřit prostřednictvím PIN kódu, který přijde poštou. Provedete to prostřednictvím volby „Ověření firmy“ v sekci „Informační panel“ u dané stránky (https://plus.google.com/dashboard).
 • Dalším důležitým krokem je propojení stránky Google+ s vaším webem. To lze udělat několika způsoby. Nejsnazším řešením je propojení pomocí Google Webmaster Tools (Nástrojů pro webmastery). Druhou možností je vložení ověřovacího kódu přímo do webu. Podrobnosti najdete v nápovědě.

 

 • Nemáte-li ani zápis v Adresáři míst Google ani Google+ stránku, můžete si celý proces zjednodušit založením a ověřením stránky přímo přes Google+ Místa. Stačí při uvedeném postupu zakládání Google+ stránky zvolit kategorii „Podnik nebo místo“.

Pokud si nevíte se zápisem na Googlu nebo prezentací na sociálních sítích rady, my vám pomůžeme.
Sledujte naši Google+ stránku Comerto.

Další odborné články

Facebook tip - Úvodní (cover) video místo fotky u firemních stránek
15.06.2017
Bc. Jakub Šmíd
Facebook nám dnes u několika vybraných stránek klientů umožnil nahrávat místo úvodní fotky video. Pojďte se s námi podívat na základní technické...
Nedělejte zbytečné chyby: 5 tipů, jak vyzrát na pravopis
31.01.2017
Mgr. Jan Punčochář
Čeština je krásný jazyk, musí se to s ní ale umět. A protože se v dnešní digitální době do webového copywritingu pouští nejspíš víc profesionálů...
Google chystá pro mobily nový oddělený index. Kdo má stránky odladěny pro mobily, bude ve výhodě
18.10.2016
Martin Mekyska
Analytik webových trendů v Google Gary Illyes oznámil, že vznikne nový mobilní index, který bude mít prioritu před indexem stolních počítačů. Co se...
Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?
13.07.2016
Bc. Jakub Šmíd
Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.