Propojení zápisu v Google Adresáři míst s Google+ stránkou

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Mít zápis na Googlu je dnes prakticky povinností pro firmy všech velikostí a typů, zejména ale pro lokální podniky – restaurace, hotely, kamenné prodejny. Zákazníci je tak mohou snadno nalézt na Mapách Google, ale jde o přínos i ve fulltextovém vyhledávání. V souvislosti s touto službou však může vyvstat několik komplikací.

O čem je vlastně řeč?

Zamotat se můžeme už do samotného názvu služby:
 • Stávající Google Adresář míst (resp. Adresář firem) se mění na Google+ Místa.
 • Zároveň může být služba pro anglicky mluvící uživatele známá pod starým názvem Google Local, novějším Google Places nebo nejnovějším Google+ Local.
 • V září 2011 Google koupil službu Zagat a integroval její data do Adresáře míst, proto můžete narazit i na tento název.

Nástup Google+

Jak je vidět už na aktuální změně názvu, současná snaha o integraci služeb Googlu do sociální sítě Google+ se nevyhnula ani mapovým zápisům, a pro mnoho uživatelů to může znamenat další zádrhel.
Podoba zápisů v Google Adresáři míst je totiž nyní sjednocena s Google+ stránkami, přitom ale pod povrchem jde stále o ne zcela integrované služby.
Optimální je mít plnohodnotnou stránku na sociální síti Google+ s možností publikování obsahu a interakce s uživateli spojenou s mapovým zápisem, který lidé nacházejí při vyhledávání místních podniků a případně také recenzují a hodnotí na pětibodové škále.

Google+ Comerto

Jak tedy dosáhnout plného propojení zápisu v Google Adresáři míst s Google+ stránkou?

 • Prověřte, zda máte firemní zápis v Google Adresáři míst. Ten může existovat, aniž byste o tom věděli – data mohou být importována z jiných katalogů. V tom případě použijte a doplňte, případně aktualizujte stávající zápis. Slouží k tomu tlačítko „Spravovat tuto stránku“ vpravo dole. Až když se nenaleznete v mapě Google po zadání názvu ani domény, vytvořte zcela nový firemní zápis (https://www.google.com/local/add). Google se pak vzniku duplicity snaží předejít ještě kontrolou telefonního čísla.
 • Ať už vytváříte nový nebo aktualizujete stávající zápis, doplňte do něj co nejvíc údajů o vaší firmě, které mohou být pro uživatele užitečné: webové stránky, telefonní číslo, kategorie, otevírací dobu atd.
 • Zápis je potřeba ověřit prostřednictvím korespondenčního lístku, SMS nebo telefonu. Poslední dvě možnosti ale často nebývají k dispozici.
 • Nemáte-li Google+ stránku, vytvořte ji. Stačí v hlavní nabídce Google+ na levé straně zvolit „Stránky“ a následně kliknout na „Vytvořit stránku“. Pro synchronizaci se zápisem v Adresáři míst by měla být zvolena kategorie „Podnik nebo místo“.
 • I na Google+ stránku doplňte co nejvíce popisných údajů, líbivý profilový obrázek a titulní fotku. Ta je opravdu rozměrná, dejte si proto záležet na její kvalitě. Publikujte a sdílejte zajímavý obsah – aktuality, fotografie, videa. Aktivita na G+ je velkým přínosem i pro viditelnost ve vyhledávání na Googlu.
 • Google+ stránku je také nutné ověřit prostřednictvím PIN kódu, který přijde poštou. Provedete to prostřednictvím volby „Ověření firmy“ v sekci „Informační panel“ u dané stránky (https://plus.google.com/dashboard).
 • Dalším důležitým krokem je propojení stránky Google+ s vaším webem. To lze udělat několika způsoby. Nejsnazším řešením je propojení pomocí Google Webmaster Tools (Nástrojů pro webmastery). Druhou možností je vložení ověřovacího kódu přímo do webu. Podrobnosti najdete v nápovědě.

 

 • Nemáte-li ani zápis v Adresáři míst Google ani Google+ stránku, můžete si celý proces zjednodušit založením a ověřením stránky přímo přes Google+ Místa. Stačí při uvedeném postupu zakládání Google+ stránky zvolit kategorii „Podnik nebo místo“.

Pokud si nevíte se zápisem na Googlu nebo prezentací na sociálních sítích rady, my vám pomůžeme.
Sledujte naši Google+ stránku Comerto.

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.