Používáte email marketing?

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
K úspěšnému rozvoji firmy patří využívání různých marketingových nástrojů jako je tradiční i online reklama, nebo public relations. Velmi účinný je také přímý marketing, jenž zahrnuje i emailing, neboli email marketing. Zatímco při tvorbě klasické i online reklamy nebo PR se firmy obvykle obracejí na specialisty, tvorbu strategie a textů pro emailing často podceňují. I zde ale platí, že jedině profesionální realizace kampaně zajistí, aby se z newsletteru nestalo zbytečné rozesílání spamu, ale naopak účinný nástroj přispívající k růstu a budování dobrého jména vaší společnosti.

Jaké jsou hlavní zásady emailingu?

Jako každý marketingový nástroj, také email marketing slouží ke zvýšení obratu a poptávky po zboží či službách a k rozvoji povědomí o značce. Mezi nejdůležitější zásady emailingu patří:

 

  • Pevně stanovený cíl emailové kampaně
  • Správně sestavený předmět zprávy
  • Jasné sdělení, které zaujme, výzva k akci
  • Stručný a strukturovaný text
  • Originální, profesionální a poutavé grafické zpracování
  • Měření účinnosti a testování více variant

Efektivita emailingu není náhoda

Aby email marketing fungoval, je nezbytné, aby předmět a následně i text newsletteru adresáta zaujal a dal mu zřetelně najevo, jak má na zprávu reagovat. Důležitá je tedy jasná výzva k akci, ať už jde o nákup zboží, objednání služby nebo uplatnění slevového kuponu. Zkušenosti říkají, že efektivní newsletter vytvořený renomovanou společností přináší vysoký konverzní poměr.

Komunikace se stávajícím klientem

Emailing je součástí přímého marketingu a je využíván zejména k účinné komunikaci se stávajícími klienty. Udržení současného klienta je totiž výrazně snazší a levnější, než získání nového. Proto je správně provedený emailing ve srovnání s jinými marketingovými nástroji tak účinný a nenákladný.

 

Aby se emailing nestal spamem

Elementární zásadou email marketingu je, aby sdělení bylo odesláno vždy jen těm, kteří si jej vyžádali. Využívání zakoupených nebo jinak získaných seznamů příjemců z cizích zdrojů je nejen neetickým postupem, ale ani nepřináší požadovaný účinek. Nevyžádanou zprávu málokdo vůbec otevře, natožpak aby ho její obsah zaujal. Přijemce by měl mít také vždy možnost odhlásit se ze seznamu příjemců. Odhlašovací odkaz musí být viditelný a samozřejmě funkční.

Stejně tak je přirozené, že newslettery je třeba zasílat v přiměřeném množství a frekvenci a nezahlcovat tak uživatele zprávami. Vždy záleží na povaze a obsahu kampaně a na tom, co je pro uživatele přijatelné. Obvyklá četnost je jednou měsíčně, jako maximum lze doporučit přibližně týdenní frekvenci.

Další odborné články

Facebook tip -  Úvodní (cover) video místo fotky u firemních stránek
15.06.2017
Bc. Jakub Šmíd
Facebook nám dnes u několika vybraných stránek klientů umožnil nahrávat místo úvodní fotky video. Pojďte se s námi podívat na základní technické...
Nedělejte zbytečné chyby: 5 tipů, jak vyzrát na pravopis
31.01.2017
Mgr. Jan Punčochář
Čeština je krásný jazyk, musí se to s ní ale umět. A protože se v dnešní digitální době do webového copywritingu pouští nejspíš víc profesionálů...
Google chystá pro mobily nový oddělený index. Kdo má stránky odladěny pro mobily, bude ve výhodě
18.10.2016
Martin Mekyska
Analytik webových trendů v Google Gary Illyes oznámil, že vznikne nový mobilní index, který bude mít prioritu před indexem stolních počítačů. Co se...
Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?
13.07.2016
Bc. Jakub Šmíd
Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.