Používáte email marketing?

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
K úspěšnému rozvoji firmy patří využívání různých marketingových nástrojů jako je tradiční i online reklama, nebo public relations. Velmi účinný je také přímý marketing, jenž zahrnuje i emailing, neboli email marketing. Zatímco při tvorbě klasické i online reklamy nebo PR se firmy obvykle obracejí na specialisty, tvorbu strategie a textů pro emailing často podceňují. I zde ale platí, že jedině profesionální realizace kampaně zajistí, aby se z newsletteru nestalo zbytečné rozesílání spamu, ale naopak účinný nástroj přispívající k růstu a budování dobrého jména vaší společnosti.

Jaké jsou hlavní zásady emailingu?

Jako každý marketingový nástroj, také email marketing slouží ke zvýšení obratu a poptávky po zboží či službách a k rozvoji povědomí o značce. Mezi nejdůležitější zásady emailingu patří:

 

  • Pevně stanovený cíl emailové kampaně
  • Správně sestavený předmět zprávy
  • Jasné sdělení, které zaujme, výzva k akci
  • Stručný a strukturovaný text
  • Originální, profesionální a poutavé grafické zpracování
  • Měření účinnosti a testování více variant

Efektivita emailingu není náhoda

Aby email marketing fungoval, je nezbytné, aby předmět a následně i text newsletteru adresáta zaujal a dal mu zřetelně najevo, jak má na zprávu reagovat. Důležitá je tedy jasná výzva k akci, ať už jde o nákup zboží, objednání služby nebo uplatnění slevového kuponu. Zkušenosti říkají, že efektivní newsletter vytvořený renomovanou společností přináší vysoký konverzní poměr.

Komunikace se stávajícím klientem

Emailing je součástí přímého marketingu a je využíván zejména k účinné komunikaci se stávajícími klienty. Udržení současného klienta je totiž výrazně snazší a levnější, než získání nového. Proto je správně provedený emailing ve srovnání s jinými marketingovými nástroji tak účinný a nenákladný.

 

Aby se emailing nestal spamem

Elementární zásadou email marketingu je, aby sdělení bylo odesláno vždy jen těm, kteří si jej vyžádali. Využívání zakoupených nebo jinak získaných seznamů příjemců z cizích zdrojů je nejen neetickým postupem, ale ani nepřináší požadovaný účinek. Nevyžádanou zprávu málokdo vůbec otevře, natožpak aby ho její obsah zaujal. Přijemce by měl mít také vždy možnost odhlásit se ze seznamu příjemců. Odhlašovací odkaz musí být viditelný a samozřejmě funkční.

Stejně tak je přirozené, že newslettery je třeba zasílat v přiměřeném množství a frekvenci a nezahlcovat tak uživatele zprávami. Vždy záleží na povaze a obsahu kampaně a na tom, co je pro uživatele přijatelné. Obvyklá četnost je jednou měsíčně, jako maximum lze doporučit přibližně týdenní frekvenci.

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.