Pokročilá segmentace dat ve službě Google analytics

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Google Analytics (dále jen GA) uvádí v běžných přehledech statistiky, které jsou vztažené ke všem návštěvníkům webu. Nezkušení uživatelé GA se zde snaží objevit jakékoliv informace, ale odborníci na webovou analytiku ví, že GA umí nabídnout mnohem víc. Pokročilé segmenty ve službě Google analytics umožňují oddělit a analyzovat další podmnožiny provozu webu.

10 tipů, jak využít pokročilé segmenty pro SEO

Předdefinované a rozšířené segmenty nabízí propracovaný způsob zacházení se statistikami s ohledem na nejrůznější analytická data a potřeby. Ta jsou přínosná pro optimalizaci nebo marketing.

Podívejte se, jak analýzu webových stránek vidí nejlepší odborníci, kteří se podělili o své tipy a odhalili některá tajemství Google Analytics.

Pokročilé segmenty, jak je ještě neznáte

1. Segmentace podle počtu návštěvníků vám ukáže změny v jejich chování po 1. návštěvě nebo třeba až po více jak šesti návštěvách, takže můžete lépe pochopit a optimalizovat různé oblasti stránek.

GFX | 130902-segmentace-dat-ga-1.png

2. Segment umožňující pohled na organické vyhledávání, na klíčová slova, vstupní stránky a další parametry a specifické trendy obvykle související s organickým vyhledáváním a sociální oblastí.

GFX | 130902-segmentace-dat-ga-2.png

3. Segmentace podle délky klíčových slov může odhalit významný pohled na výkon webu. Sada 4 Google Analytics segmentů umožní pochopit podíl návštěv stránek v rámci vyhledávání podle klíčových slov, které se skládají z 3, 4, 5 a 6 výrazů.

GFX | 130902-segmentace-dat-ga-3.png

4. Segment pro web s blogem identifikuje a porovnává metriky nejlepší vstupní stránky. Ukazuje, zda má lví podíl na návštěvnosti přímo váš web nebo blog. Definovat lze např. návštěvníky, kteří navštívili pouze jedinou stránku apod.

GFX | 130902-segmentace-dat-ga-4.png

5. Segment pro brandovou návštěvnost umožňuje odlišit návštěvníky, kteří zadali jméno vaší společnosti nebo název vašeho webu. A protože SEO výkonnost webu ovlivňuje fakt, nakolik je vaše značka zaběhnutá (množství brandových dotazů), tato segmentace dokáže jednoznačně a přesně identifikovat návštěvnost z produktového vyhledávání, které je pro vaši činnost relevantní.

GFX | 130902-segmentace-dat-ga-5.png

6. Pokročilý segment pro e-shop vám umožní pochopit, proč potencionální zákazníci opustili nákupní košík bez odhlášení. Protože zdrojů nákupu je více, je třeba prozkoumat celý tok nákupního procesu.

GFX | 130902-segmentace-dat-ga-6.png

7. Segment kohortní analýza vyžaduje použití vlastních proměnných a pokročilých segmentů. Umožňuje segmentovat uživatele v různých fázích prodejního procesu a sledovat rozdíly a míru konverze pro návštěvníky, kteří využili nabídku na bezplatnou zkušební verzi proti těm, kteří si váš produkt nebo službu zakoupili.

GFX | 130902-segmentace-dat-ga-7.png

8. Provozní doba vs mimo pracovní dobu – tento segment porovnává provoz v průběhu a po pracovní době, tedy zda se míra konverze na webových stránkách změní, pokud změníte pracovní dobu.

GFX | 130902-segmentace-dat-ga-8.png

9. Segment pro zobrazení obsahu podle pixelů je šikovný segmentovací filtr pro nejrůznější mobilní zařízení. Tento segment zachycuje přístroje s rozlišením obrazovky v rozmezí 100 až 599 pixelů, Umožňuje vidět zprávy pouze od mobilních návštěvníků s vyloučením obrazovek s vyšším rozlišením.

GFX | 130902-segmentace-dat-ga-9.png

10. Segment pro zjišťování pirátského obsahu – tento segment kontroluje oblasti a technické charakteristiky falešných stránek, které kopírují obsah vašich webových stránek bez vašeho souhlasu.

GFX | 130902-segmentace-dat-ga-10.png

Máte vlastní pokročilý segment Google Analytics? Zvažte, zda neodhalíte jeho tajemství… Na váš segment můžete poslat odkaz (spolu s pokyny, jak segment používat) a pomáhat tak ostatním s webovou analýzou dat. Rádi váš segment zveřejníme.

Potřebujete pokročilou webovou analytiku? Kontaktujte nás, rádi poradíme!
 

Zdroj + ilustrace: http://searchenginewatch.com/article/2268458/16-Secret-Google-Analytics-Advanced-Segments-Worth-Their-Weight-in-Gold

Další odborné články

Facebook tip -  Úvodní (cover) video místo fotky u firemních stránek
15.06.2017
Bc. Jakub Šmíd
Facebook nám dnes u několika vybraných stránek klientů umožnil nahrávat místo úvodní fotky video. Pojďte se s námi podívat na základní technické...
Nedělejte zbytečné chyby: 5 tipů, jak vyzrát na pravopis
31.01.2017
Mgr. Jan Punčochář
Čeština je krásný jazyk, musí se to s ní ale umět. A protože se v dnešní digitální době do webového copywritingu pouští nejspíš víc profesionálů...
Google chystá pro mobily nový oddělený index. Kdo má stránky odladěny pro mobily, bude ve výhodě
18.10.2016
Martin Mekyska
Analytik webových trendů v Google Gary Illyes oznámil, že vznikne nový mobilní index, který bude mít prioritu před indexem stolních počítačů. Co se...
Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?
13.07.2016
Bc. Jakub Šmíd
Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.