Comerto / Odborné poradenství & školení / Odborné články / Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?

Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?

Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.
Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.

O co v Pokémon Go jde?

Pokémon Go je návyková geolokační hra, která využívá rozšířenou realitu – na displeji mobilního zařízení tak vidíte reálný svět doplněný o animované pokémony a spoustu dalších vizuálních efektů. Cílem hry je pochytat co nejvíce pokémonů a získávat tak zkušenosti a postupovat do dalších a dalších úrovní. Od 5. úrovně se vám odemkne možnost bojovat s dalšími hráči. Recenze na tento „multiplayer“ zatím nejsou příliš lichotivé a jde prý zatím o slabší článek hry.

Trochu čísel o pokémonech, která demonstrují úspěšnost Pokémon Go

  • Akcie Ninteda vylétly o více než 30 % od vydání hry (to znamená zvýšení hodnoty o 9 miliard dolarů během týdne)
  • Průměrný strávený čas  za den (43 minut a 23 sekund) ve hře překonává WhatsApp, Instagram i Snapchat
  • Počet aktivních uživatelů velmi brzy překoná i Twitter (3.5 % uživatelů Androidu používá denně Twitter vs. cca 3 %, kteří hrají denně Pokémon Go)

Hra zatím oficiálně vyšla pouze pro americký, australský a novozélandský trh. Dle vyjádření tvůrců nečekali takový enormní zájem a herní servery by celosvětový release neutáhly. Spekuluje se však, že oficiálně by měla hra vyjít i pro evropský trh v řádech dnů. Nedočkavci, kteří si chtějí Pokémon Go zahrát už dnes, si hru mohou opatřit mimo oficiální Google Play tržiště. Na internetu už je i v češtině velké množství návodů, jak Pokémon Go nainstalovat.


Neoficiální instalace Pokémon Go

Ve zkratce to jde následovně (Platforma Android):

  1. Je třeba stáhnout instalační balík.
  2. Povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů.
  3. Nainstalovat Pokémon Go.
  4. Zakázat opět instalaci z neznámých zdrojů.
  5. Hrát Pokémon Go.
  6. Nenechat se srazit autem nebo nezpůsobit dopravní nehodu při chytání pokémonů.

Pokémon Go marketing

Na tom, že pokémoni způsobili doslova mánii napříč celým nejen herním světem, budou samozřejmě kromě samotných tvůrců hry vydělávat i chytří a progresivní obchodníci. Využití v českých podmínkách vidím především u lokálních obchodů, kaváren nebo například restaurací.

Pomocí speciálních prvků hry, aktuálně například prostřednictvím „Insense“ či „Lure Module“ (Lure Module lze umístit pouze do PokéStopů, což jsou body zájmu - často parky, obchody či náměstí) je možnost zvýšit koncentraci pokémonů na jednom místě. A kde jsou pokémoni, tam alespoň v posledním týdnu jsou i lidé. Pokud se v okolí vašeho podniku nachází PokéStop nebo gym (tělocvična pro souboje pokémonů), máte zvýšený výskyt hráčů prakticky zaručen.

Nevýhodou může být, že ne všichni „lovci pokémonů“ budou mít zájem nakupovat ve vašem obchodě. Může se tak jednoduše stát, že lidi budou místo na pivo chodit na pokémona a obchodník spláče nad výdělkem. Odpovědi nejen na tyto otázky přinesou následující týdny a měsíce. 

Doplnění (13. 7. 2016 13:30): Pokémon Go je již oficiálně dostupné v Německu.

Doplnění (16. 7. 2016 15:00): Pokémon Go je již oficiálně dostupný i v ČR.
 

Další odborné články

Podvodné zprávy na Facebooku: Jak ochránit Váš účet?
20.02.2024
Martin Mekyska
Neustále chodí na Facebooku či do Messengeru falešné výstražné zprávy, že Váš profil bude zablokován. Dejte si pozor, ať nepřijdete o Facebook stránku, profil, nebo...
Nová generace obrázků a jeden monopol k tomu
07.11.2022
Václav Piták
Slyšeli jste už o obrázkových formátech WebP, AVIF nebo JPEG XL? Všechny tyto formáty patří do nastupující generace, kterou budeme na našich webech vídat čím dál...
Cookie lišta (dle nových pravidel) pro redakční systém Comerto
03.01.2022
Martin Sikora
Od ledna 2022 je nutné získat souhlas uživatele s použitím cookies či analytických nástrojů a ne jej o nich pouze informovat, jak stačilo doposud. Jak je to u našeho...
Business za časů korony: Dejte zákazníkům vědět, že máte otevřeno a že fungujete i za stávající situace
28.03.2020
Martin Mekyska
Právě se vám dostal do rukou stručný přehled doporučení a nápadů, jak podpořit či nastartovat prodej i v době, kdy musí být ze zákona zavřené provozovny a zákazníci...