Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.

O co v Pokémon Go jde?

Pokémon Go je návyková geolokační hra, která využívá rozšířenou realitu – na displeji mobilního zařízení tak vidíte reálný svět doplněný o animované pokémony a spoustu dalších vizuálních efektů. Cílem hry je pochytat co nejvíce pokémonů a získávat tak zkušenosti a postupovat do dalších a dalších úrovní. Od 5. úrovně se vám odemkne možnost bojovat s dalšími hráči. Recenze na tento „multiplayer“ zatím nejsou příliš lichotivé a jde prý zatím o slabší článek hry.

Trochu čísel o pokémonech, která demonstrují úspěšnost Pokémon Go

  • Akcie Ninteda vylétly o více než 30 % od vydání hry (to znamená zvýšení hodnoty o 9 miliard dolarů během týdne)
  • Průměrný strávený čas  za den (43 minut a 23 sekund) ve hře překonává WhatsApp, Instagram i Snapchat
  • Počet aktivních uživatelů velmi brzy překoná i Twitter (3.5 % uživatelů Androidu používá denně Twitter vs. cca 3 %, kteří hrají denně Pokémon Go)

Hra zatím oficiálně vyšla pouze pro americký, australský a novozélandský trh. Dle vyjádření tvůrců nečekali takový enormní zájem a herní servery by celosvětový release neutáhly. Spekuluje se však, že oficiálně by měla hra vyjít i pro evropský trh v řádech dnů. Nedočkavci, kteří si chtějí Pokémon Go zahrát už dnes, si hru mohou opatřit mimo oficiální Google Play tržiště. Na internetu už je i v češtině velké množství návodů, jak Pokémon Go nainstalovat.


Neoficiální instalace Pokémon Go

Ve zkratce to jde následovně (Platforma Android):

  1. Je třeba stáhnout instalační balík.
  2. Povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů.
  3. Nainstalovat Pokémon Go.
  4. Zakázat opět instalaci z neznámých zdrojů.
  5. Hrát Pokémon Go.
  6. Nenechat se srazit autem nebo nezpůsobit dopravní nehodu při chytání pokémonů.

Pokémon Go marketing

Na tom, že pokémoni způsobili doslova mánii napříč celým nejen herním světem, budou samozřejmě kromě samotných tvůrců hry vydělávat i chytří a progresivní obchodníci. Využití v českých podmínkách vidím především u lokálních obchodů, kaváren nebo například restaurací.

Pomocí speciálních prvků hry, aktuálně například prostřednictvím „Insense“ či „Lure Module“ (Lure Module lze umístit pouze do PokéStopů, což jsou body zájmu - často parky, obchody či náměstí) je možnost zvýšit koncentraci pokémonů na jednom místě. A kde jsou pokémoni, tam alespoň v posledním týdnu jsou i lidé. Pokud se v okolí vašeho podniku nachází PokéStop nebo gym (tělocvična pro souboje pokémonů), máte zvýšený výskyt hráčů prakticky zaručen.

Nevýhodou může být, že ne všichni „lovci pokémonů“ budou mít zájem nakupovat ve vašem obchodě. Může se tak jednoduše stát, že lidi budou místo na pivo chodit na pokémona a obchodník spláče nad výdělkem. Odpovědi nejen na tyto otázky přinesou následující týdny a měsíce. 

Doplnění (13. 7. 2016 13:30): Pokémon Go je již oficiálně dostupné v Německu.

Doplnění (16. 7. 2016 15:00): Pokémon Go je již oficiálně dostupný i v ČR.
 

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.