Penalizace Google Panda – příčiny a řešení

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Pokud jste zaznamenali náhlý propad návštěvnosti Vašeho webu, pak je pravděpodobné, že jej navštívil Panda ruku v ruce s Tučňákem a Google Váš web penalizoval. Co teď? Tento článek Vám poskytne zdarma SEO poradenství, s cílem napomoci Vám při diagnostice a zotavení se ze sankcí Google.

Oslovil Vás Google?

V prvním čtvrtletí 2012 Google rozeslal majitelům některých webových stránek 700.000 e-mailů, kde upozorňoval na rozpory s pokyny Google pro webmastery. Společně s použitím Tučňáka a Pandy je to snaha Google o „převýchovu“ majitelů webů směrem k dodržování přirozené SEO optimalizaci. Berte tyto signály vážně, zastavte chybné SEO plánování a začnete jednat hned.

Nejsnazší cesta k nalezení příčiny je Google Analytics

Pokud máte podezření na penalizaci Google a hledáte způsob kontroly s nějakou mírou jistoty, nejsnazší je použít nástroj Google Analytics. Proveďte analýzu nedávných událostí, např. zda se nejedná o pokles v pořadí na důležitá klíčová slova a zkontroluje, zda nejsou URL vyřazeny z indexu. Pokud ano, nejprve prověřte soubor Robots.txt a syntaxe souboru sitemap.xml. Pokud si nevíte rady, provedeme kontrolu návštěvnosti z Google za vás.
GFX | google-panda-tucnak.jpg 

Tučňák a devalvace zpětných odkazů

Pokud se spoléháte na odkazy v propojených sítích, děláte chybu. Tučňák totiž zkoumá nejen počet zpětných odkazů, ale také kvalitu zdroje a textu v odkazu. Pokud např. zjistí, že velké množství odkazů pochází z linkovací farmy, pochybných PR webů bez hodnoty, nekompromisně pošle Váš web ke dnu. Vyvarujte se kupování odkazů, které jsou umístěny v zápatí stránek nebo v oblastech "Naši sponzoři", "Naši partneři" apod. Pokud potřebujete pomoci, rádi vám poskytneme analýzu odkazového profilu. Kontaktujte nás!

Diagnostika příčin a řešení penalizace Google

Podívejte se na kontrolní seznam, který Vám pomůže diagnostikovat příčinu a možné problémy vyřešit:

 1. Kontrola příchozích i odchozích odkazů – zkontrolujte, zda odchozí odkazy nevedou na stránky, které Google penalizoval nebo jim zakázal indexaci. Pokud je to možné, pokuste se odstranit zpětné odkazy z neindexovaných nebo manipulativních stránek nebo je alespoň označte atributem nofollow. Google devalvuje prodávané odkazy, které mají pro příjemce nulovou hodnotu, nekvalitní výměny odkazů nebo spamovací odkazy z pochybných blogů, fór a komentářů.
 2. Linkovací farmy a „bad čtvrti“ – použijte detekovací SEO nástroj, který odhalí propojení na spamové weby a portálové stránky, jež jsou postavené na duplicitním nebo neužitečném obsahu.
 3. Automatizované dotazy – důvodem k potrestání webu může být posílání nadměrného množství neregistrovaných automatizovaných dotazů do Google.
 4. Nepřirozený linkbuilding – jednou z častých příčin penalizace je vysoký počet odkazů, které vznikly nepřirozeně rychle a navíc vedou na relativně nový web. Použijte nástroj na sledování backlinků.
 5. Penalizace za cross-linking – přestože cross-linking vyhledávače tak snadno neodhalí, nevyměňujte rychle velké množství odkazů s jinými stránkami. Kromě toho, systémy nabízející placené odkazy v zápatí stránek (dokonce i ty, které mají vysoký page rank), mohou být detekovatelné jako spam.
 6. Duplicitní obsah – vyhněte se kopírování textů včetně popisů produktů, vyhledávač je také může označit za neoriginální obsah webu.
 7. Aliasy na doménu – vytváření duplicitních domén se raději vyhněte – zvolte si jednu variantu a na tu odkazujte. Pokud nemáte jinou možnost, využijte přesměrování.
 8. Skrytý text nebo odkazy – odstraňte veškerý skrytý text v obsahu a všechna skrytá klíčová slova.
 9. Opakování klíčových slov (spamming) – nadměrné užívání klíčových slov v obsahu je považováno za spam. Vždy používejte přirozený text webového copywritingu.
 10. Kontrola malware – pokud vložil hacker na Vaše stránky malware, google je označí jako infikované. Pro kontrolu je třeba použít více programů – obraťte se na specialisty.
 11. Duplicitní obsah RSS kanálů a iframe – může se stát, že RSS kanály jsou tvořeny pomocí automatizovaných skriptů, jejichž obsah je často duplicitní. Někdy totiž nejsou články určeny lidem, ale pro roboty vyhledávače, kdy dochází k přesměrování provozu na cílovou stránku. Články také často obsahují pouze stručný spamový text (pouze klíčová slova). Podobně nežádoucí je duplicita iframe, které lze chápat jako běžný odkaz (obecně indexovatelný dokument).
 12. Pomalé načítání stránek – to opravdu Google nemá rád: odstraňte zbytečné Java skripty, odstraňte nepotřebné widgety nebo aplikace, snižte počet obrázků (nebo jejich rozlišení) a nepoužívejte nadbytečné kódování v CSS stylu.
 13. Nedodržení pokynů pro webmastery – Google Vás může upozornit na porušení pravidel, nicméně do očí bijící spam může mít za následek zakázanou indexaci stránek nebo filtrování v SERPu bez předchozího oznámení.

Další možné chyby, které se nelíbí Pandě ani Tučňákovi 

  • vysoká míra odchodů,
  • krátký průměrný čas na stránce,
  • nedostatečný obsah - méně než cca 200 slov,
  • příliš mnoho tagů,
  • několik let staré příspěvky,
  • dlouhé meta nadpisy a příliš mnoho meta klíčových slov,
  • nesprávná struktura webu,
  • mnoho nefunkčních odkazů,
  • špatná navigace na webu,
  • příliš mnoho reklamy nebo pop-up reklamy.

Opravy webových stránek dělejte postupně

Pokud jste nyní, plni nových informací a chcete se vrhnout na opravu webu, ještě zadržte. Určitě změny nedělejte všechny naráz, ale s odstupem několika dní až týdnů, než se každá změna projeví. Sledujte, zda na jednotlivé kroky Google reaguje opravdu pozitivně.
ŘEŠENÍ PENALIZACE A BANŮ VAŠEHO WEBU ZDE! 

Žádost o nové posouzení po penalizaci

Pokud byl Váš web penalizován, po opravě problému požádejte o nové posouzení stránek, což můžete učinit z účtu Nástrojů pro webmastery. Přezkoumání procesu může trvat i několik týdnů a zprávu o jejím výsledku obdržíte obvykle do pošty Webmaster.

Oprava webových stránek není vždy jednoduchá, a pokud potřebujete pomoci s řešením konkrétní penalizace Google, filtru nebo indexování, kontaktujte nás!

Panda nepřišla dělat zbytečné problémy

Mnozí majitelé webových stránek si stěžují, že je Panda poškodila, že se jim stránky propadly o desítky pozic, a že nyní přichází o své zisky. To je ale pouze jejich úhel pohledu. Panda odděluje zrno od plev, zvyšuje kvalitu vyhledávání na Google a trestá nekalé praktiky.

Jak jsme si ukázali, existuje mnoho bezpečných SEO praktik, které by měl každý následovat. Pokud jste nikdy neudělali SEO optimalizaci Vašeho webu, může se problematika penalizace brzy týkat i Vašich stránek.


Zdroje:

http://www.ksl-consulting.co.uk/google_penalty.html#Google_Penalty_Checklist

http://www.techgau.org/2012/06/check-for-google-panda-penalty-on-your.html

http://hellboundbloggers.com/2011/11/26/google-panda-penalty-reasons/

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.