Comerto / Odborné poradenství & školení / Odborné články / Linkbuilding aneb jak provést analýzu zpětných odkazů

Linkbuilding aneb jak provést analýzu zpětných odkazů

Důkladná analýza zpětných odkazů tvoří základní prvek každé strategie, stává se nedílnou součástí úspěchu při optimalizaci webových stránek. Podívejte se, jak získat informace o zpětných odkazech pro docílení kvality spojení.
Důkladná analýza zpětných odkazů tvoří základní prvek každé strategie, stává se nedílnou součástí úspěchu při optimalizaci webových stránek. Podívejte se, jak získat informace o zpětných odkazech pro docílení kvality spojení.

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | Linkbuilding-Techniques.gif7 prvků důkladné analýzy zpětných odkazů

 1. Celkový počet odkazů.
 2. Počet unikátních domén.
 3. Propojení domény versus celkové odkazy.
 4. Anchor texty, využití, rozmanitost klíčových slov, atd.
 5. Aktuální/unikátní příchozí odkazy.
 6. Výkonnost webu.
 7. Kvalita odkazů.

Odkazový profil

Abyste mohli linkbuildingem vůbec začít, potřebujete znát odkazový profil, tedy zpětné odkazy rozebrat do detailu Ať už zjišťujete vlastní odkazový profil nebo se díváte na profil konkurenčních webových stránek, budete potřebovat kvalitní analytické nástroje:

Pro získání maxima informací doporučujeme používat dva nebo více nástrojů.

1. Celkový počet odkazů

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | 1.jpg

Celkový počet odkazů je dobrý začátek, nicméně nehovoří o jejich kvalitě a rozhodně nekoreluje k silnému propojení profilu nebo vysokému hodnocení webu.

2. Počet unikátních domén

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | 2.jpg

Unikátní domény jsou obvykle lepším měřítkem než počet odkazů, protože velký počet odkazů ze stejné domény není obvykle považován za nic hodnotného. Samozřejmě je třeba zvážit další faktory, jako relevance, kvalita, umístění odkazů atd.

3. Celkový počet odkazů vs. počet domén

Provádí se porovnání obou čísel. Samozřejmě, že bude vždy podstatně víc celkových odkazů než domén, ale je nesporné, že hodnota odkazů klesá s narůstajícím počtem odkazů z jedné domény.

4. Anchor texty

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | 3.jpg

Texty odkazů by měly být bohaté, rozmanité, ale klíčem je zde i inteligentní využití slov v rozumné míře.

5. Aktuální / unikátní příchozí odkazy

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | 4.jpg

Odkazy lze třídit podle nejnovějších a zobrazit nativní propojení dat. Tímto způsobem je možné monitorování příchozích odkazů za den nebo za určité časové období. To vám umožní dešifrovat vliv strategie, podezřelé aktivity při jakýchkoli výkyvech, zjistit množství nových odkazů získaných během velmi krátkého časového období apod.

6. Výkonnost webu

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | 4.jpg

Tyto karty vám zobrazí seznam nejlepších odkazů stránek v přepočtu největší až nejmenší (typicky domovská stránka bude číslo jedna). Tato informace ukazuje, co by mohlo fungovat dobře, a které zdroje generují vysoký počet odkazů.

7. Kvalita odkazů

Zjištění kvality odkazů je individuální a je založeno na zkušenostech linkbuildera. Je to čas strávený logickým zkoumání vazeb.

Cenné externí odkazy přirozeným způsobem

V linkbuildingu platí, že je lepší získat přirozené odkazy z textu, než si je kupovat (a ještě za ně stále platit). Ukážeme si, jak zpětné odkazy (netvořit).

Odkaz na dvakrát na stejném místě ve stejném textu

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | 6.png

Přílišná snaha o to, aby návštěvník na odkaz kliknul, nemusí mít pro SEO vždy ten správný efekt. Duplicity se nevyplácí!

Klikněte zde

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | 7.png

Odkaz typu "klikněte zde" nebo "více informací" není v souladu s tím, co bychom chtěli vidět v přirozeném odkazovém profilu. Nadužívání "klikněte zde" vás pravděpodobně vrátí zpátky.

Různý tvar anchor textu pro stejný odkaz

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | 8.png

Text obsahuje stejné anchor texty v různém tvaru, jeden bez mezery, druhý s mezerou apod. Snaha o téměř unifikovanou podobu je v rozporu s přirozeností, a neměli byste být šokováni, když zjistíte, že pravopisné chyby v anchor textu jsou také součástí přirozeného profilu. Je lépe mít různé tvary anchor textů.

Doplňující anchor text

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | 9.png

Ne vždy musí anchor text obsahovat klíčové slovo. Doplňující anchor text je ten druh, který láká, který může být účinný. Výrazy jako "úžasní lidé", "úžasné webové stránky“ nebo "nejlepší místo pro" vzbuzují v kontextu věty zvědavost.

Obchodní značka na interních stránkách

Někdy je patrná snaha získat přesnou shodu anchor textu na příslušnou stránku. Jindy je překvapující, že většina externích odkazů pro články, příspěvky, zprávy, výrobků je skryta pod značkou. Lidé si je tak nespojují s názvem produktu, ale typicky s obchodní značkou. Ale ve většině případů jsou tvořeny podle vzorců:

 • Odkazy obchodní značkou na domovskou stránku.
 • Názvy produktů / klíčová slova podstránek.

Vytvořte provokativní odkazy

Pokud budujete vazby, váš obsah musí být aktuální a trendy. Při hledání nápadů se můžete spolehnout na webové nástroje, inspirovat se z aktuálních zpráv. Stačí učinit následující kroky:

1) Nastavte RSS nejméně ze tří obecných zpravodajských serverů nebo zábavních stránek tak, aby čtečka zachytila články na konkrétní klíčová slova.

2) Pro novinky zvolte dva zdrojů médií:

 • zpravodajské weby zaměřené na geografické oblasti,
 • specifické zpravodajské weby, zaměřené na určité obory.

3) Články rozdělte do dvou skupin:

 • příběhy obsahující klíčová slova,
 • články související s klíčovými slovy.

Cílem je představit provokativní obsah. Podívejte se na články, a pokud si myslíte, že jsou trochu kontroverzní nebo geograficky specifické, využijte momentální nálady a tendence kolem aktuálních otázek.

4) Vytvořte na daná klíčová slova kvalitní obsah, a v druhé části procesu podpořte přilákání na odkazy.

7 kroků pro váš kvalitní linkbuilding

GFX | /clanky/131003-linkbuilding | lastone.jpg

Je třeba vědět co dělat (a co nedělat) proto, aby bylo úsilí při budování zpětných odkazů završeno úspěchem:

 1. Vytvořit příběh, který budou lidé sdílet.
 2. Analyzovatklíčová slova.
 3. Aktualizovat a nahradit obsah pro "užitečné" odkazy.
 4. Vytvořit obrázek pro vyhledávání na Google.
 5. Představit názor / radu / myšlenku od odborníka, začít budovat vztahy.
 6.  Pomoci propagovat a podporovat akci, a za to získat odkaz.
 7. Oslovit studenty, uspořádat besedu, o které pak budou psát.


Co si o tom myslíte? Jaké jsou další efektivní taktiky? Sdělte nám své názory.


Zdroj a ilustrace: http://searchenginewatch.com/article/2291674/Link-Building-101-How-to-Conduct-a-Backlink-Analysis + http://www.goddardseo.com/a-look-at-101-genuine-natural-external-links + http://www.linkspiel.com/2012/08/building-link-provocative-content/ + http://searchengineland.com/9-things-we-should-never-stop-doing-in-link-building-170248

Další odborné články

Podvodné zprávy na Facebooku: Jak ochránit Váš účet?
20.02.2024
Martin Mekyska
Neustále chodí na Facebooku či do Messengeru falešné výstražné zprávy, že Váš profil bude zablokován. Dejte si pozor, ať nepřijdete o Facebook stránku, profil, nebo...
Nová generace obrázků a jeden monopol k tomu
07.11.2022
Václav Piták
Slyšeli jste už o obrázkových formátech WebP, AVIF nebo JPEG XL? Všechny tyto formáty patří do nastupující generace, kterou budeme na našich webech vídat čím dál...
Cookie lišta (dle nových pravidel) pro redakční systém Comerto
03.01.2022
Martin Sikora
Od ledna 2022 je nutné získat souhlas uživatele s použitím cookies či analytických nástrojů a ne jej o nich pouze informovat, jak stačilo doposud. Jak je to u našeho...
Business za časů korony: Dejte zákazníkům vědět, že máte otevřeno a že fungujete i za stávající situace
28.03.2020
Martin Mekyska
Právě se vám dostal do rukou stručný přehled doporučení a nápadů, jak podpořit či nastartovat prodej i v době, kdy musí být ze zákona zavřené provozovny a zákazníci...