Jak fungují nástroje na získávání „lajků“ na Facebooku

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Článků o tom, proč nekupovat fanoušky na Facebooku (Ten, od koho si je koupíte, je totiž velmi pravděpodobně získá způsobem uvedeným v článku.), vyšlo dostatek. Tak jen pro připomenutí: Facebook kvůli množství obsahu, který na něj jeho uživatelé a stránky přidávají, snižuje organický dosah jednotlivých příspěvků na hodnoty okolo 10 %. V praxi to znamená, že kdykoliv přidáte zajímavý příspěvek, který nijak jinak nepropagujete, uvidí jej cca desetina vašich fanoušků.

Víte že...

Pokud je část vašich fanoušků nakoupených (tudíž nemají o vaši stránku zájem), nebudou na vaše příspěvky nijak reagovat a sníží tím zaujetí příspěvku na hodnotu blížící se nule. To dokáže Facebook vyhodnotit a další vaše příspěvky bude zobrazovat méně a méně lidem. Naopak, jestliže fanoušky poctivě sbíráte mezi Vašimi zákazníky nebo cílovou skupinou, pak dobře napsaný a zajímavý příspěvek zaujme a bude se dál šířit mezi okruh potenciálních fanoušků - zákazníků.

Jak fungují systémy na automatické „lajky“?

DATA | jak-funguji-nastroje-ziskavani-lajku | 8-registrace-prispevku.jpg

Systémů pro výměnu sbírání fanoušků je velké množství (AddMeFastLike4Like, YouLikeHits) a všechny fungují na víceméně podobném systému: Vytvoříte si profil a sbíráte kredity. Za kredity poté lze nakoupit „sociální aktivitu“ ostatních uživatelů.

Systém AddMeFast je vcelku propracovaný a umožňuje zvolit následující možnosti:

  • Jaký typ „sociální aktivity“ požadujete (sdílení příspěvku, lajk pro příspěvek, lajk pro stránku).
  • Stát, odkud má sociální aktivita pocházet (Lze omezit pouze na ČR – kéž by to věděli správci Facebooku SPOZ před loňskýma volbama. Pak by nemuseli vysvětlovat, proč mají fanoušky z Turecka nebo Brazílie).
  • Stránku nebo příspěvek, na který má být aktivita směřována.
  • Celkové a denní limity kreditu pro daný příspěvek.
  • Počet kreditů (obvykle 2-10), které jste ochotni utratit za 1 aktivitu (Čím více nastavíte, tím více se bude váš příspěvek/stránka zobrazovat, ale logicky i více kreditu utratíte.).

Jak kredity získat?

K získání kreditů je potřeba lajkovat a sdílet stránky nebo příspěvky. Za každou takovou aktivitu Vám bude připočtený kredit. Výše připočteného kreditu závisí na částce, kterou si zvolil zadavatel příspěvku (poslední bod v seznamu výše). A nebo si kredity prostě koupíte za peníze. Jak je celý systém získávání kreditů jednoduchý, lze vidět ve videu v pravé části. 

Jak sami vidíte, jde o začarovaný kruh. K tomu, abyste propagovali (mezi mrtvé duše) svoje příspěvky, musíte lajkovat a sdílet příspěvky ostatních.

Je to k něčemu?

Ne. Žádný člověk nebude na svém osobním (nebo firemním) profilu sdílet stovky odpadních fotek, nebude fanouškem tisíců bezvýznamných stránek, protože by z toho neměl žádný užitek.

Všechny takto získané „sociální aktivity“ budou z falešných Facebook profilů a nikdo z falešného profilu u vaší firmy nenakoupí a ani ho nezajímá váš produkt.

Co z toho vychází: Nikdy nekupujte fanoušky, ani nevyužívejte výše uvedené systémy. Vůbec to vaší firmě nepomůže. Naopak. Ublížíte si a následky půjdou jen těžko napravit.

Jak to tedy dělat správně? 

A) Buďte Microsoft. Kofola. Nebo Škoda. Zkrátka společnost, která dlouhé roky buduje brand. A budují ho dobře. Takovým stránkám naskakují lajky samy.
B) Tvořte zajímavý obsah. Vymýšlejte originální příspěvky, soutěže (pozor na soutěžní mechanismus - pokud zvolíte systém „kdo získá nejvíce lajků, vyhrává“, pak velmi pravděpodobně někdo vyhraje vaši soutěž pomocí těchto systémů a "poctivé" soutěžící si tím naštvete), foťte, bavte, odhalujte zákulisí vaší firmy.

Otázka do pranice

Myslíte si, že lze podobným způsobem poškodit konkurenci? Že někdo investuje svůj čas, aby znehodnocoval Facebook stránky konkurenci? A jak se tomu lze z pohledu provozovatele stránky bránit? 

DATA | jak-funguji-nastroje-ziskavani-lajku | 3-sonetas.jpg

Proč se ptám? 

Protože jsem při testování AddMeFast narazil na následující stránky (chtěli po mém falešném profilu lajk), viz předchozí a následující screenshot.

DATA | jak-funguji-nastroje-ziskavani-lajku | 4-demero.jpg

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.