Google AdWords (konečně) zavedl podporu vlastních HTML5 bannerů

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Dlouho očekávaná novinka PPC systému AdWords od Googlu dorazila do ČR! Nyní můžete pro své PPC kampaně používat vlastní HTML5 bannery. V čem jsou HTML5 bannery lepší a jak je nahrát do systému AdWords se dočtete v pokračování článku.
V květnu tohoto roku jsem objevil v nápovědě AdWords zajímavou informaci. Do AdWords bylo prý možné nahrávat grafické bannery v .ZIP archivu, který může obsahovat HTML, CSS, JS a obrázky. Bylo to pro mě příjemné překvapení, protože doposud jsme používali pouze animované GIFy.

Vytvořit hezký animovaný GIF, který splňuje relativně přísné požadavky Googlu (především na datovou velikost a frekvenci snímků) bylo velmi obtížné a výsledný banner nikdy nebyl tak pěkný jako s pomocí HTML5. Flash jsme zavrhli, především kvůli jeho slabé podpoře na mobilních zařízeních a vysoké výkonové náročnosti.

HTML5 je ideální varianta, jak vytvořit pěkné a interaktivní reklamy. Byl jsem nadšený a hned se pustil do tvorby bannerů pro jednoho našeho klienta. Ve specifikaci byla mimo jiné zmínka, že je potřeba bannery vytvářet pomocí Google Web Designeru (GWD). S tím jsem neměl zkušenosti, ale učím se rychle, tak jsem se seznámil s GWD, z Adobe Photoshopu jsem si vyexportoval jednotlivé obrázky. Ty jsem pomocí intuitivního prostředí GWD rozhýbal a vytvořil jsem tak HTML5 banner.

Srovnání GIF vs. HTML5 banneru a jejich specifikace

(Pokud jste až sem četli a chcete se podívat na rozdílnou animaci bannerů, obnovte stránku. Bannery totiž mají nastavený limit animace 30 sekund.)
 
DATA | bannery-html5 | 300x250-2.gif  
GIF Banner vytvořený pomocí Adobe Photoshop    HTML5 Banner vytvořený pomocí Google Web Designer
     
Jen pro účely tohoto článku a srovnání s HTML5 jsem vytvořil stejný banner i v GIF. Rozdíl mezi bannery je patrný na první pohled. GIF značně omezuje datová velikost (max. 150 kB), kvůli které je potřeba ubrat na kvalitě obrázků a frekvence snímku (max. 5 / sek.), kvůli které se banner opticky seká. 
     

Specifikace dle nápovědy Adwords pro grafické reklamy

 

Specifikace dle nápovědy Adwords pro grafické reklamy

  • animace max. 30 sekund dlouhá
  • velikost souboru max. 150 kB
  • max. 5 snímku za vteřinu (přičemž minimální doba trvání musí být 0.2 sekundy)
 
  • animace max. 30 sekund dlouhá
  • velikost souboru max. 150 kB
  • banner musí být vytvořen v GWD


Není všechno zlato, co se třpytí

K mému překvapení banner nešel do AdWords nahrát. Kontaktovali jsme podporu AdWords, kde nám bylo sděleno, že nápověda předběhla služby Googlu a podpora HTML5 sice je v plánu, ale v současné době (21. květen 2014) nelze vlastní HTML5 bannery používat.

DATA | bannery-html5 | odpoved-podpora.jpg

Odpověď pracovníka podpory Adwords

Stav v srpnu 2014

DATA | bannery-html5 | adwords-schvaleno.jpg
Včera (14. 8. 2014) jsem objevil článek, který oznamoval update Google Web Designeru. Znovu jsem tedy začal hledat nějaké informace o AdWords a podpoře HTML5 a objevil jsem příspěvek ve fóru, kde produktová manažerka GWD Jasmine Rogers 30. června psala, že AdWords nově umožňuje nahrávání vlastních HTML5 bannerů.

Neváhal jsem ani minutu a hned jsem to vyzkoušel! Funguje to! Reklamu jsem bez problémů nahrál do prostředí AdWords a dneska ráno ji schválili.

Jak exportovat bannery z Google Web Designer do Google Adwords
 
Tip: Pokud máte problém s datovou velikostí obrázků a nedaří se vám stlačit celkovou velikost banneru pod 150 kB, můžete PNG obrázky "prohnat" TinyPNG, který je zkomprimuje při zachování kvality.
 

Budoucnost? 

Dočetl jsem se, že Google Web Designer by měl podporovat automatický upload přímo do prostředí AdWords. Tuto funkci jsem zatím v GWD neobjevil. Tak třeba zase za 3 měsíce.

Perlička na závěr 

DATA | bannery-html5 | adwords-zip.jpgGoogle ve své nápovědě docela neohrabaně přeložil i požadovanou příponu souboru a tak z .ZIP máme .PSČ. :-)
 

Rádi pro vás bannery zpracujeme

DATA | bannery-html5 | html5-comerto.png
Chtěli byste HTML5 bannery, ale nevíte jak na to? Pak nás kontaktujte a rádi je pro vás vytvoříme.
 

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.