Detailní analýza na základě Google Analytics

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Potřebujete detailní data o vašich online návštěvách? Využijte služeb našich webových analytiků. Základem je správné nastavení Google Analytics.

Vlastní proměnné v Google Analytics - analýza chování uživatelů na stránce

Službu Google Analytics si můžete přizpůsobit tak, aby z webu shromažďovala unikátní údaje pro vaši marketingovou činnost. Pokud v měřicím kódu GA použijete funkci měření s vlastními proměnnými, můžete definovat návštěvníka podle vlastních kritérií a zobrazit počet unikátních návštěvníků pro jakoukoliv dimenzi. Vytvořený identifikátor lze následně spárovat s identifikátorem ze CRM. Podívejte se , jak může vypadat použití vlastní proměnné v praxi:

  • Sledování věrnosti zákazníků – můžete sledovat různé úrovně nákupu v segmentech uživatelů, jako nové uživatele, vracející se zákazníky, stálé zákazníky a porovnávat je podle počtu nakoupených položek.
  • Sledování počtu položek v nákupním košíku – segmentované stálé zákazníky můžete porovnávat s těmi, kteří u vás ještě nenakoupili a snažit se pochopit proč.
  • Sledování kategorií – můžete zjistit, které kategorie e-shopu jsou navštěvovanější a kterým směrem zaměřit své úsilí. Podobně lze webové stránky označit štítky a následně sledovat, které dílčí oblasti jsou pro návštěvníky nejzajímavější.
  • Sledování sociálního sdílení – v proměnných můžete označit návštěvníky, kteří něco sdíleli na sociálních sítích, nebo můžete sledovat chování návštěvníků, kteří vložili na váš web komentář.
  • Sledování odběratelů newsletteru – označením odběratelů zjistíte, jaký vliv má váš newsletter na návrat vašich zákazníků.
  • Sledování promo nabídek – můžete zjistit, zda prezentovaná marketingová sdělení ovlivňují vaše lead generation.
  • Sledování uživatelů v časovém období – můžete např. zjistit, kolikrát návštěvník přišel za poslední rok, zda se vrací často a na krátký čas, nebo zda přichází jen zřídka, ale na webu setrvává delší dobu.
  • Sledování využití zákaznického servisu – můžete zjistit, který z vašich zákazníků kontaktoval zákaznický servis, a toto chování porovnat s uživateli, kteří to neudělali v souvislosti s nákupem určitého produktu.

Vlastní proměnné umožňují lépe pochopit potřeby zákazníků. Z analýzy lze pak vyčíst, do jaké formy marketingu investovat a jaké okolnosti vedou ke konverzím. Podrobné informace o funkci měření s vlastními proměnnými naleznete v dokumentaci Google.

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.