Detailní analýza na základě Google Analytics

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Potřebujete detailní data o vašich online návštěvách? Využijte služeb našich webových analytiků. Základem je správné nastavení Google Analytics.

Vlastní proměnné v Google Analytics - analýza chování uživatelů na stránce

Službu Google Analytics si můžete přizpůsobit tak, aby z webu shromažďovala unikátní údaje pro vaši marketingovou činnost. Pokud v měřicím kódu GA použijete funkci měření s vlastními proměnnými, můžete definovat návštěvníka podle vlastních kritérií a zobrazit počet unikátních návštěvníků pro jakoukoliv dimenzi. Vytvořený identifikátor lze následně spárovat s identifikátorem ze CRM. Podívejte se , jak může vypadat použití vlastní proměnné v praxi:

  • Sledování věrnosti zákazníků – můžete sledovat různé úrovně nákupu v segmentech uživatelů, jako nové uživatele, vracející se zákazníky, stálé zákazníky a porovnávat je podle počtu nakoupených položek.
  • Sledování počtu položek v nákupním košíku – segmentované stálé zákazníky můžete porovnávat s těmi, kteří u vás ještě nenakoupili a snažit se pochopit proč.
  • Sledování kategorií – můžete zjistit, které kategorie e-shopu jsou navštěvovanější a kterým směrem zaměřit své úsilí. Podobně lze webové stránky označit štítky a následně sledovat, které dílčí oblasti jsou pro návštěvníky nejzajímavější.
  • Sledování sociálního sdílení – v proměnných můžete označit návštěvníky, kteří něco sdíleli na sociálních sítích, nebo můžete sledovat chování návštěvníků, kteří vložili na váš web komentář.
  • Sledování odběratelů newsletteru – označením odběratelů zjistíte, jaký vliv má váš newsletter na návrat vašich zákazníků.
  • Sledování promo nabídek – můžete zjistit, zda prezentovaná marketingová sdělení ovlivňují vaše lead generation.
  • Sledování uživatelů v časovém období – můžete např. zjistit, kolikrát návštěvník přišel za poslední rok, zda se vrací často a na krátký čas, nebo zda přichází jen zřídka, ale na webu setrvává delší dobu.
  • Sledování využití zákaznického servisu – můžete zjistit, který z vašich zákazníků kontaktoval zákaznický servis, a toto chování porovnat s uživateli, kteří to neudělali v souvislosti s nákupem určitého produktu.

Vlastní proměnné umožňují lépe pochopit potřeby zákazníků. Z analýzy lze pak vyčíst, do jaké formy marketingu investovat a jaké okolnosti vedou ke konverzím. Podrobné informace o funkci měření s vlastními proměnnými naleznete v dokumentaci Google.

Další odborné články

Facebook tip -  Úvodní (cover) video místo fotky u firemních stránek
15.06.2017
Bc. Jakub Šmíd
Facebook nám dnes u několika vybraných stránek klientů umožnil nahrávat místo úvodní fotky video. Pojďte se s námi podívat na základní technické...
Nedělejte zbytečné chyby: 5 tipů, jak vyzrát na pravopis
31.01.2017
Mgr. Jan Punčochář
Čeština je krásný jazyk, musí se to s ní ale umět. A protože se v dnešní digitální době do webového copywritingu pouští nejspíš víc profesionálů...
Google chystá pro mobily nový oddělený index. Kdo má stránky odladěny pro mobily, bude ve výhodě
18.10.2016
Martin Mekyska
Analytik webových trendů v Google Gary Illyes oznámil, že vznikne nový mobilní index, který bude mít prioritu před indexem stolních počítačů. Co se...
Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?
13.07.2016
Bc. Jakub Šmíd
Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.