Bing už prý umí česky. Ale opravdu vám rozumí?

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Někteří uživatelé tvrdí, že vyhledávač Bing.com je pro anglicky psané texty lepším vyhledávacím nástrojem než Google. V našem prostředí byl Bing po mnoho let prakticky „nepoužitelný“, ale právě lokalizace do češtiny by to měla změnit. Jeho vlastníkem je Microsoft a zhruba rok mu patří také doména Bing.cz.

Výborný prohlížeč je v češtině. Ale pro koho?

Říkejme mu třeba nový Bing. Má dobrou pověst, nově české rozhraní a mnohem lepší indexaci českých webů, což zní velice nadějně. Jak si tedy Bing v praxi vede? Jeho uživatelé si stěžují, že je stále takový polovičatý. Při použití adresního řádku budou zobrazeny stránky v angličtině. Pokud chcete hledat české stránky, musíte tuto volbu nejprve označit v nastavení pro textové pole. Ve výsledku vyhledávání se ale toto filtrování stránek projeví velmi striktně, takže vyhledavač vám nabídne pouze české stránky (nezobrazí například jejich originální cizojazyčné verze). Kompromisním řešením je vyhledávání ve více jazycích současně (např. označená čeština, angličtina a další), ale i pak nastává problém. V obecných tématech totiž Bing přisuzuje angličtině vyšší váhu, takže anglické weby jsou preferovány na úkor těch českých.

Je pro nás Bing použitelný?

Odpověď bude znít polovičatě, jako je rozpolcený sám Bing. Nabízí sice českou lokalizaci, podporuje češtinu, indexuje české stránky, ale v mnoha případech neví, co je pro českého uživatele v daný okamžik to nejdůležitější. Jeho hlavním problémem je, při hledání v češtině, relevance výsledků, Bing se česky jen tváří. Například počeštěné rubriky Zprávy nebo Sport vypadají na první pohled lákavě, ale následné zobrazení cizojazyčného obsahu zpravodajství z těchto RSS agregátů jistě české uživatele příliš nepotěší. Dalším problémem je použití našeptavače, který je u Google nebo Seznamu tolik oblíbený – u Bingu s českými výrazy bohužel nepochodíte.

Řekneme Google sbohem, nebo ne?

Přestože se tržní podíl Bingu pohybuje okolo nelichotivých 0,6 %, určitě není ztracen. Zobrazí například více informací o počasí než Google, nabízí katalog míst (obdoba Google+ Places), kde je zobrazeno konání zajímavých událostí. Bohužel i tyto funkce jsou obvykle k dispozici pouze v lokalizacích USA. Pokud by se tvůrcům podařilo, aby Bing lépe chápal české prostředí, jeho tržní podíl by rozhodně vzrostl. Na jeho seznamu je nyní uvedeno 40 států s plnou lokalizací. Česko mezi nimi bohužel zatím chybí, ale nechme se překvapit.

Je třeba si uvědomit, že Bing a Windows jsou v mnohém svázané. Může se tedy stát, že s příchodem nového OS nás společnost Microsoft překvapí a nabídne nám také vylepšený či nově přizpůsobený vyhledávač. Potom i čeští uživatelé budou moci naplno objevit klady a zápory Bingu.

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.