5 tipů pro přesun velkého webového obsahu

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Mnoho majitelů při přesunu, sloučení nebo velké aktualizaci webových stránek pociťuje pokles výkonnosti webu a požaduje jeho obnovu. Je jednoduší následkům ztrát předejít a typickým chybám se vyvarovat.

Základní rady pro přesun webu

Při přesunu velkého množství stránek nebo kompletního obsahu na nové URL, novou doménu, subdoménu nebo při sloučení několika malých stránek do jedněch větších, je třeba pochopit základní principy těchto akcí ve vztahu k vyhledávačům.

 5 tipů pro přesun velkého webového obsahu - Google Analytics - graf návštěvnosti

Provoz přesměrovaného webu je nutné pečlivě sledovat

1) Přesměrování webu na jinou doménu

Uvědomte si, že počáteční propad návštěvnosti webu při přesměrování na jinou doménu je normální. Postupný návrat na původní výsledky by se měl dostavit během několika týdnů.

2) Zkontrolujte obsah webu

Ujistěte se, že byl přesunut opravdu kompletní obsah.

3) Používejte správný způsob přesměrování

Zajistěte, aby bylo přesměrování stránek 100% funkční (lidé mohou mít staré URL v záložkách). Po zprovoznění nové URL vytvořte na původní doméně trvalé přesměrování pomocí hlavičky 301, ale ne přesměrováním všech původních URL na novou homepage.

4) Vytvořte si plán pro SEO, linkbuilding a marketing

Přesměrování webových stránek nesmí být chaotické. Pokud si nevíte s jednotlivými kroky rady, odborníci na SEO vám pomohou zajistit správné přesměrování, vyřeší otázky kolem duplicitního obsahu, vytvoří nový soubor Sitemaps XML, eliminují chybu 404 a učiní další kroky, aby vyhledávače nové změny rozpoznaly včas a správně.

Další krokem je zajištění strategie pro linkbuilding – opravy prolinkování stránek, externích zpětných odkazů ze všech webů, katalogů apod. Pokud používáte např. AdWords a dojde ke změně domény, bude třeba změnit zobrazení a cílovou adresu URL každé reklamy, a to i v případě, že používáte přesměrování.

5) Používejte analytické nástroje

Při takto rozsáhlé akci může dojít k selhání lidského faktoru, a proto platí zlaté pravidlo: raděj 3x měřit – analyzovat, než jednou špatně říznout. Upozornit na změnu domény a pomoci robotům lépe „pochopit“ váš záměr můžete například pomocí nástroje Webmaster Tools.

Existuje mnoho faktorů, které mohou proces přesměrování pokazit, může se objevit mnoho serverových chyb na původní i nové doméně. Pečlivé plánování, zachytávání chybových hlášení do errorlogů a průběžné analýzy minimalizují rizika. Týmová spolupráce se SEO specialisty zajistí, že případné nedostatky budou rychle odstraněny.

V případě jakéhokoliv problému vám rádi poradíme. Kdykoliv nás kontaktujte.

Zdroj + ilustrace: http://www.lunametrics.com/blog/2013/04/29/big-content-site-migration-tips/

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.