5 tipů pro přesun velkého webového obsahu

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Mnoho majitelů při přesunu, sloučení nebo velké aktualizaci webových stránek pociťuje pokles výkonnosti webu a požaduje jeho obnovu. Je jednoduší následkům ztrát předejít a typickým chybám se vyvarovat.

Základní rady pro přesun webu

Při přesunu velkého množství stránek nebo kompletního obsahu na nové URL, novou doménu, subdoménu nebo při sloučení několika malých stránek do jedněch větších, je třeba pochopit základní principy těchto akcí ve vztahu k vyhledávačům.

 5 tipů pro přesun velkého webového obsahu - Google Analytics - graf návštěvnosti

Provoz přesměrovaného webu je nutné pečlivě sledovat

1) Přesměrování webu na jinou doménu

Uvědomte si, že počáteční propad návštěvnosti webu při přesměrování na jinou doménu je normální. Postupný návrat na původní výsledky by se měl dostavit během několika týdnů.

2) Zkontrolujte obsah webu

Ujistěte se, že byl přesunut opravdu kompletní obsah.

3) Používejte správný způsob přesměrování

Zajistěte, aby bylo přesměrování stránek 100% funkční (lidé mohou mít staré URL v záložkách). Po zprovoznění nové URL vytvořte na původní doméně trvalé přesměrování pomocí hlavičky 301, ale ne přesměrováním všech původních URL na novou homepage.

4) Vytvořte si plán pro SEO, linkbuilding a marketing

Přesměrování webových stránek nesmí být chaotické. Pokud si nevíte s jednotlivými kroky rady, odborníci na SEO vám pomohou zajistit správné přesměrování, vyřeší otázky kolem duplicitního obsahu, vytvoří nový soubor Sitemaps XML, eliminují chybu 404 a učiní další kroky, aby vyhledávače nové změny rozpoznaly včas a správně.

Další krokem je zajištění strategie pro linkbuilding – opravy prolinkování stránek, externích zpětných odkazů ze všech webů, katalogů apod. Pokud používáte např. AdWords a dojde ke změně domény, bude třeba změnit zobrazení a cílovou adresu URL každé reklamy, a to i v případě, že používáte přesměrování.

5) Používejte analytické nástroje

Při takto rozsáhlé akci může dojít k selhání lidského faktoru, a proto platí zlaté pravidlo: raděj 3x měřit – analyzovat, než jednou špatně říznout. Upozornit na změnu domény a pomoci robotům lépe „pochopit“ váš záměr můžete například pomocí nástroje Webmaster Tools.

Existuje mnoho faktorů, které mohou proces přesměrování pokazit, může se objevit mnoho serverových chyb na původní i nové doméně. Pečlivé plánování, zachytávání chybových hlášení do errorlogů a průběžné analýzy minimalizují rizika. Týmová spolupráce se SEO specialisty zajistí, že případné nedostatky budou rychle odstraněny.

V případě jakéhokoliv problému vám rádi poradíme. Kdykoliv nás kontaktujte.

Zdroj + ilustrace: http://www.lunametrics.com/blog/2013/04/29/big-content-site-migration-tips/

Další odborné články

Facebook tip -  Úvodní (cover) video místo fotky u firemních stránek
15.06.2017
Bc. Jakub Šmíd
Facebook nám dnes u několika vybraných stránek klientů umožnil nahrávat místo úvodní fotky video. Pojďte se s námi podívat na základní technické...
Nedělejte zbytečné chyby: 5 tipů, jak vyzrát na pravopis
31.01.2017
Mgr. Jan Punčochář
Čeština je krásný jazyk, musí se to s ní ale umět. A protože se v dnešní digitální době do webového copywritingu pouští nejspíš víc profesionálů...
Google chystá pro mobily nový oddělený index. Kdo má stránky odladěny pro mobily, bude ve výhodě
18.10.2016
Martin Mekyska
Analytik webových trendů v Google Gary Illyes oznámil, že vznikne nový mobilní index, který bude mít prioritu před indexem stolních počítačů. Co se...
Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?
13.07.2016
Bc. Jakub Šmíd
Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.