Novinky z MergadoFestu 2018

Comerto / O nás / Co se u nás děje / Článek
Snažíme se neustále sledovat novinky z oboru, proto jsme se vydali na další konferenci. Tentokráte se jednalo o MergadoFest, který se konal 20. 9. v Brně, v klubu Mersey. Pokud jste neměli možnost účastnit se osobně, nevadí. Stěžejní informace si můžete přečíst v tomto článku.

MergadoFest 2018Hlavním zastřešujícím tématem konference byla problematika online expanze do zahraničí (expand marketing). Jak se připravit, jaké nástroje/techniky použít a jak co nejlépe tento vstup zrealizovat. Nejvíce se tedy hovořilo o možnostech vstupu e-shopů na zahraniční trhy a o všech okolnostech, které souvisejí s jejich efektivní propagací. Průběh MergadoFestu byl rozdělen do 3 hlavních přednášek a 9 workshopů, které, jak se ukázalo, nebyly natolik svázány klíčovým tématem, což nebylo ve výsledku na škodu. Poznatky z nich byly velmi zajímavé pro naši každodenní práci. Detailní program zde.

Hlavní 3 přednášky se velmi zevrubně věnovaly všem aspektům vstupu na zahraniční online trhy. Od přípravy formální stránky, analýzy konkurence a trhu, přes samotnou realizační část, až po fáze následného rozvoje a zefektivňování propagace prodeje. Řada doporučení byla rovnou prezentována na konkrétních příkladech u zemí, které jsou nejčastěji voleny pro expanzi českými firmami. Probíralo se převážně Slovensko, Polsko, Německo, Maďarsko a Rumunsko.

Několik postřehů z hlavních přednášek:

 • Používejte pro pochopení a odhalení specifik daných trhů Consumer Barometer od Googlu. Zjistíte preferenční formy dopravy zvoleného trhu, hlavní hráče v daném segmentu a celou řadu velmi zajímavých informací, které vám pomohou s volbou vhodné strategie.
 • Inspirujte se přímou konkurencí v dané zemi. Využijte i informace z Ghostery nebo Built With (rozšiřující pluginy prohlížečů). Zjistíte, jaké marketingové kódy jakých služeb konkurence využívá, co vše trackuje a používá k podpoře prodeje. Skvělá inspirace pro vás.
 • Demografii si zjistěte např. pomocí Alexa.com, SimilarWeb aj.
 • Pokud klonujete web kvůli cizojazyčné mutaci, pak nezapomeňte nejen veškerý obsah důkladně přeložit včetně automatizovaných provozních mailů, ale nezapomeňte lokalizovat do správného jazyka i metadata.
 • Kamkoliv vstupujete, řešte prioritně propagaci prodeje přes Google Shopping kampaně.
 • Uskutečněte drobnou objednávku u konkurence. Dozvíte se řadu informací. Třeba jak řeší proces odbavení objednávky, věrnostní program. Nebo co vše je součástí obdržené faktury. Např. pro Bulharsko platí, že se uvádí v objednávce i číslo bytu, neboť si lidé nechávají doručovat zásilky přímo do bytů, kde si balíčky rozdělávají, než je přeberou.
 • PNO (podíl nákladů na obratu) zpravidla není v jednotkách či desítkách procent. Vstup a odladění provozních záležitostí trvá cca 3 – 6 měsíců, pak by se PNO mělo snižovat. Pokud ne, je zvolena špatná strategie či zapojeny nevhodné prostředky propagace.
 • Nevstupujte na nový trh v době vánoční sezóny!

Specifika zemí:

 • Německo – nutný překlad webu od rodilého mluvčího (vlastně platí ve všech zemích, ale Němci jsou na toto extra hákliví). Web by měl mít odznaky důvěryhodnosti/recenze/uživatelská hodnocení, možnost platby na fakturu. Web by měl být na doméně vlastní země. Hlavní zbožové srovnávače v Německu: Laden Zeile, Idealo, Stileo, Guenstiger, Billiger, Geizhals.
 • Bulharsko – 80 % lidí preferuje platbu na dobírku (otevírají balíček před převzetím).
 • Maďarsko – znevýhodnění zahraničních firem, není podpora PLA reklamy (Google). Zákazníci požadují odběrné místo firmy (pobočku).
 • Rumunsko – mobilní maniaci milující Black Friday. Pozor na posunuté národní svátky.
 • Ukrajina: 90 % mluví rusky, kontrola zahraničních IP adres, nespolehliví dopravci (nesdělí, že produkt nedodali, což je dáno i válečným konfliktem). Stará velmi specifická struktura feedů ve zbožových porovnávačích.

Workshopy se věnovaly nejenom zahraniční expanzi a Mergadu. Ale i uživatelskému testování, PPC reklamě, biddingu a dalším specifickým oblastem online marketingu. Byly hodně odborně zaměřené, za což opravdu děkujeme. Poznatky z nich zúročíme nejen při realizaci zahraničních reklamních kampaní, ale většina věcí má přesah i do těch tuzemských.

Velmi podařený workshop „ Mergado, šikovný pomocník PPC specialisty “ uskutečnil Jiří Homola. Z něj jsme si odnesli řadu tipů a postřehů, jak s pomocí Mergada i bez něj zlepšit výkon kampaní a dosáhnout efektivnějšího nastavení inzerce. Celé osazenstvo workshopu se velmi aktivně zapojilo do diskuze a vzduchem létaly samé zajímavé poznatky.

Velmi přínosný byl i workshop Radka Hudáka, který nesl název „Co vše technicky na svém e-shopu zajistit, než se do zahraničí vrhnu “. Radek téma rozebral velmi detailně z pohledu analytiky, feedů, překladů a samotného technického řešení.

Technické zkušenosti ve spojení s Mergadem prokázal Pavel Rusinský, který ve workshopu „ Vytvořte si svůj vlastní formát “ představil funkční novinku v Mergadu. Jelikož není možné zohlednit s pomocí Mergada všechny změny a specifické požadavky na feedy, které se na světě aktuálně dějí, je umožněno si feed vytvořit dle vlastních definic a pak s ním dále pracovat. Lze používat i pro hromadné přehrávání zboží mezi eshopy. Zabrousili jsme také do problematiky použití biddovacích automatů (např. Bidding Fox) s možností změny cen prokliků dle počasí, oblíbenosti zboží na Heurece apod.

Poznatků a inspirace jsme nasbírali mnohem více, než dokážeme vepsat do tohoto článku. Proto se těšíme na další podobnou akci, kde určitě nebudeme opět chybět.

Pokud máte dotazy, nebo byste rádi něco zjistili k tématu, neváhejte se obrátit na naše odborné konzultanty.

 

Chcete se o nás dozvědět více?

Inspirativní přednáška Technické SEO s Filipem Podstavcem
07.06.2018
Martin Mekyska
V brněnském Impact Hub proběhla přednáška o technickém SEO od Filipa Podstavce a tak jsem na chvíli dal SEO stroje na autopilota a zašel se podívat.
Navštívili jsme přehlídku trendů v optimalizaci pro vyhledávače aneb SEO jako Brno
20.02.2018
Martin Mekyska
Říká vám něco Rich Snippets, AMP nebo RankBrain? Nám ano! Ale i přesto jsme si šli oprášit a rozšířit naše vědomosti na přednášku SEO jako Brno.
PPC workshop je za námi, reklamy budou nyní ještě efektivnější a kreativa chytlavější
05.02.2018
Martin Mekyska
V Comertu proběhl dlouho plánovaný PPC workshop, na kterém jsme si navzájem předali veškeré nové poznatky a best practice ze správy reklamních systémů.
6 let Comerta: Exkurze po brněnských brownfieldech a čuchání výfukových zplodin
25.04.2017
Mgr. Jan Punčochář
Je to šest let, co se pár nadšenců sešlo, aby založili Comerto. Rozhodli jsme se, že nejlepším způsobem, jak takové výročí oslavit, je procházka zapadlými...