Comerto / O nás / Co se u nás děje / Jaký byl SEO restart 2016?

Jaký byl SEO restart 2016?

Byli jsme u toho, když se restartovalo SEO. V červnu jsme navštívili pražskou konferenci SEO Restart 2016, abychom načerpali nové odborné poznatky a tipy v oblasti optimalizace pro vyhledávače. Pokud jste se na výše zmíněnou konferenci nedostali, pak nevěšte hlavu, máme pro vás krátké shrnutí a především nemálo odkazů na důležité zdroje, které vám pomohou získat více informací o tématech, která se na této zajímavé konferenci probírala. Takže s chutí do jídla, nahusto uvařená SEO polévka se podává.
Byli jsme u toho, když se restartovalo SEO. V červnu jsme navštívili pražskou konferenci SEO Restart 2016, abychom načerpali nové odborné poznatky a tipy v oblasti optimalizace pro vyhledávače. Pokud jste se na výše zmíněnou konferenci nedostali, pak nevěšte hlavu, máme pro vás krátké shrnutí a především nemálo odkazů na důležité zdroje, které vám pomohou získat více informací o tématech, která se na této zajímavé konferenci probírala. Takže s chutí do jídla, nahusto uvařená SEO polévka se podává.

1. Jan Tichý – Keynote

Ideálnější zahájení konference mít nemohla. O trendech současného SEO a možném vývoji v nejbližším období promluvil Honza velmi poutavě a především odhalil, kam pravděpodobně bude obor SEO směřovat. Zazněly nám dobře známé výrazy jako metadata, personalizace, framework STDC aj. Hlavní myšlenka: „Nemění se SEO, mění se chování lidí ve fulltextu a na internetu obecně“. Důkazem je např. hlasové vyhledávání, které přináší velmi specifické (přirozené) longtaily, tudíž se logicky upozaďují klasické výrazy z našeptávačů.

2. Marek Prokop - Personalizované vyhledávání není strašák, ale příležitost

Jak je u Marka zvykem, šel na věc logicky a opět ukázal, jak lze v praxi získat výhody díky personalizaci. Když zvážíme, že 70 % uživatelů dostává od Googlu určitým způsobem personalizované výsledky, pak je třeba maximálně využít personalizaci pro dosažení konkurenční výhody. Google přistupuje k personalizaci s pomocí definice jazyka země, místa a lokality. Rozhodně z pohledu SEO vytěžte co nejvíce svoji lokalitu, kde byste měli být pro místní lidi vidět (trhejte nízko visící ovoce).

Důležité je zaměřit se i na techniky personalizace, které dále Google používá: historie hledání, zájmy (profil uživatele), navštívené stránky a chování na stránkách včetně bounce rate.

Je vhodné více řešit informační dotazy, které jsou na počátku nákupního (konverzního) procesu – pak i historie navštívených stránek pomůže k lepší viditelnosti díky personalizaci. Rozhodně proto nerozdělujte informační a komerční obsah na více domén (blog mějte jako součást hlavního webu).

Myšlenka dne: „SEO je kladení pastí“.

Personalizované vyhledávání a seo from Medio Interactive, s.r.o.

 

3. Pavel Ungr - Případová studie: Přechod na HTTPS bez propadu u Seznamu

Pozor na scripty třetích stran. Z vlastní zkušenosti doporučil Pavel u Seznam.cz zanechat řetězové přesměrování (Seznam si s tím lépe poradí).  Rozhodně neměňte naráz strukturu URL a nezavádějte současně HTTPS! Pavel radí přejít napřed na HTTPS a pak případně měnit strukturu URL (pokud jde pouze o HTTPS, pak Seznam snadno přenese, pak vzniká prostor motat Seznamu hlavu změnou struktury URL). Před tím si zjistěte veškeré indexované URL, které budete převádět na HTTPS.

Přibližně jeden měsíc trvá Seznamu přepočítávání hodnocení. Zobrazení HTTPS v SERPu může trvat až 3 měsíce po přechodu na HTTPS.

Případová studie: Přechod na https bez propadu u Seznam.cz from Pavel Ungr

4. Jan Tichý - Analýza klíčových slov ve světě (not provided)

Trápí vás „not provided“, nevadí. Náhražkou pro vás mohou být témata neboli tematické skupiny výrazů, jimž odpovídá určitá cílová stránka. S tímto přístupem dokážete částečně nahradit původní postupy známé v SEO od „pradávna“. Používejte data z Google Search Console propojená s Google Analytics a dívejte se na úroveň jednotlivých URL (cílových stránek).

5. Michal Krutiš - Případová studie: Zvýšení návštěvnosti z organicu o třetinu

Případová studie o optimalizaci portálu NejŘemeslníci budila trošku kontroverzi, neboť popisovala, jak extrakcí obsahu více původních stránek vytvářet nové cílové stránky. V době, kdy je trendem vyvarovat se obsahových duplicit a zbytečnému obsahovému spamu, je tento koncept diskutabilní, ale dle výsledků předložených Michalem, zafungoval. Více samozřejmě u Seznamu, který je snadněji oklamatelný, než Google. Jedná se však o průnik tematizování (viz výše), tagování a agregace stávajícího obsahu za účelem zvýšení počtu URL, vytvoření konverznějších vstupních stránek a nabízení vybraného obsahu na různých úrovních. Díky tomu se povedlo pokrýt řadu nových témat a specifických uživatelských dotazů (např. rekonstrukce bytu 3+1 Brno), což logicky vede k většímu trafficu z organicu.

6. Michal Voják: AMP – Accelerated Mobile Pages

V případě AMP se sice jedná o skvělé řešení, které je 4x rychlejší a přenáší 10x méně dat než běžná responzivní stránka. V době, kdy Google hodně dbá na rychlost načítání webu a optimalizace pro mobilní zařízení je doslova nutností, je tato technologie opravdu slibná. Problém je, že v ČR Google zatím nepodporuje.

AMP (Accelerated Mobile Pages) - SEO restart 2016 from AW-dev, v.o.s.


Doplňující článek k AMP

7. Adam Ježek - Rankbrain – dostaňte se do hlavy Google

Umělá inteligence a Google? Proč ne. Právě Rankbrain je po obsahu a odkazech třetím nejdůležitějším signálem řazení výsledků vyhledávání. Počátky Rankbrainu hledejte již při aktualizaci vyhledávacího algoritmu nazvaného Hummingbird (zaváděný již od r. 2013).

Podstatou Rankbrainu je zohlednění přístupnosti webu, jeho použitelnosti, rychlosti, uživatelského chování a tudíž i technického řešení webu. SEO analytik by se tedy měl zabývat tím, jak se lidé chovají v SERPu ve vztahu k aktuálně zobrazeným výsledkům vyhledávání, proč se vrací z webu zpět do SERPu, co dělají na webu apod. Společným vodítkem je tedy uživatelský dojem a obsah, jaký web dokáže nabídnout vůči potřebě návštěvníka.

Rankbrain se učí pouze off-line. Opět se dostáváme k doporučení, že obsah je třeba budovat spíše s ohledem na témata, než na speciálně vybrané vyhledávací dotazy. Pište co nejvíc široce o daném tématu, a tudíž používejte více souvisejících výrazů u každé cílové stránky. Obsahově bohaté vstupní stránky jsou žádoucí.

SEO restart 2016 - Rank Brain from GetFound

8. Jiří Koutný - Svlékněte konkurenci do naha!

Jirka představil nový nástroj SERPO, jehož hlavní úlohou je grabování údajů o konkurenci v placeném i neplaceném vyhledávání. Autor přednášky poskytl k dispozici i dataset s klíčovými slovy Heureky – docela zajímavá záležitost, rozhodně na statistiky hoďte alespoň jedno očko.

Svlékněte konkurenci donaha: Jiří Koutný, Collabim from Petr Bechyně

 

9. Martin Kůra - Geografické cílení vícejazyčných webů

Jak řešit geolokace a jazykové mutace u webů se snažil velmi odborně vysvětlit Martin Kůra. Celá přednáška se nesla v duchu, že žádné řešení není špatné, jen pro konkrétní případ se vždy hodí nejlépe jen určité, proto je třeba se důkladně zamyslet, zda máme silný světový brand, lokální pobočky nebo náš brand není vůbec známý. Dle Martina je však nejvhodnější směřovat spíše k cílení na region, nikoliv přímo na jazyk. Taktéž se snažte vždy prosadit servery lokalizované v dané oblasti, nebo jako substitut použijte CDN servery.

Nezapomeňte případně definovat i hreflang tag. Pozor ale, jen málo nasazení hreflangů je bezchybných, takže se pořádně seznamte s nápovědou Google k tomuto tématu. Vytvářejte také hreflang sitemap.

Geografické cílení vícejazyčných webů – SEO restart 2016 from Martin Kůra

10. Karel Lyčka - SEO mobilních aplikací a jiné taškařice

Jestliže mluvíme o SEO mobilních aplikací, pak se pro tuto oblast ustálil výraz ASO. V rámci ASO se řeší optimalizovaný popis aplikace, klíčové slovo v názvu, odkazy, důležitá je také výrazná ikona, poutavé screenshoty, pobídkové sdělení u screenů aj. Hodnocena je i uživatelská odezva: množství instalací, kvantita i kvalita hodnocení, retence, míra odinstalování, trend stahování, CTR…

SEO mobilních aplikací a jiné taškařice from Asymbo s.r.o.

11. Roman Dušek - Vyhledávání na Seznam.cz

Na tuto přednášku a následnou diskuzi s představiteli Seznamu se těšili všichni přítomní v sále. Ne každý den se totiž podaří alespoň částečně nahlédnout pod pokličku českého vyhledávače. Přestože kluci ze Seznamu nechtěli být moc sdílní, pár pokladů se přece jen podařilo vydolovat.

  • Seznam připravuje svůj Webmaster Tools – bude snad koncem roku.
  • Pro indexování chápe Seznam načítání stránky nad 3 vteřiny jako pomalé (omezuje indexaci stránky).
  • Rychlost webu má význam.
  • Odchozí odkazy mají cenu.
  • V rámci stránkování řeší primárně indexaci první stránky.
  • Redirect chains Seznamu nevadí, ale zpomaluje práci robotů.
  • Současná jediná zásadní personalizace se děje dle geo polohy (např. restaurace).
  • HTTPS má pravděpodobně určitý minimální vliv, ale přesný význam zástupci Seznamu nesdělili.
  • Od podzimu se bude měnit podoba SERPU – prvý sloupec s reklamou bude nahrazen zástupným obsahem s cílem předložit více variant výsledků na dotaz.
  • Seznam začíná vystupovat také jako univerzální vyhledávač veřejného video obsahu.
  • Web není zodpovědný za to, kdo a v jaké kvalitě na něj odkazuje (není se tudíž třeba bát negativního linkbuildingu).
Vyhledávání na Seznam.cz from Medio Interactive, s.r.o.

Chcete se o nás dozvědět více?

Aby weby našich klientů hladce běžely…
04.04.2024
Martin Sikora
Neustále se snažíme našim klientům zajišťovat kvalitní služby, nejen co se týče obsahové stránky webových prezentací, ale i jejich technického pozadí a proto jsme...
Jak se aktuálně autem dostanete do Comerta i přes dopravní omezení
29.03.2022
Martin Sikora
Aktualizace 7.7. 2022: Palackého třída je již plně průjezdná, při cestě k nám tedy nezaznamenáte níže popsaná omezení. Rekonstrukce tramvajové trati v ulici Palackého...
Informace k nedostupnosti serverů dne 6.9.2021
06.09.2021
Martin Sikora
Dne 6. 9. 2021 odpoledne byly nedostupné některé naše servery, na kterých jsou umístěny i weby některých našich klientů. Nedostupnost byla způsobena rozsáhlým výpadkem...
Exkurze do Filmových ateliérů ve Zlíně
27.11.2019
Martin Mekyska
Jednoho krásného podzimního dne jsme se vydali do Zlína načerpat novou inspiraci a energii na další aktivity pro naše klienty.