Inspirativní přednáška Technické SEO s Filipem Podstavcem

Comerto / O nás / Co se u nás děje / Článek
V brněnském Impact Hub proběhla přednáška o technickém SEO od Filipa Podstavce a tak jsem na chvíli dal SEO stroje na autopilota a zašel se podívat.

Jakmile se mi doneslo, že se koná přednáška o technickém SEO s Filipem Podstavcem v Brně, tak mé srdce zaplesalo. Filip Podstavec je autor a duchovní otec nástroje Marketing Miner, který mně každý den ušetří spoustu času a pomáhá mi toho dělat pro klienty ještě více. Filipa si také velice cením za jeho přesah z programování do SEO (a naopak :)) ) a také za to, že má spoustu zkušeností z praxe, o které se s námi všemi neváhá podělit.

Témata byla zajímavá a ke každému padlo spoustu dobrých poznatků, nad kterými je potřeba při SEO práci přemýšlet.

Technické SEO - Témata

Co mě zaujalo nejvíce?

Nejzajímavější a asi pro každodenní SEO práci nejužitečnější bylo pěkně vysvětlené téma User Intent (uživatelský záměr při hledání) - tedy zjišťování, co bylo úmyslem uživatele při položení daného dotazu do vyhledávače. Pomůže nám to lépe pochopit, co lidé hledají, a nabídnout jim co nejlepší stránku jako výsledek. Samozřejmě se ta stránka musí líbit i vyhledávači, aby ji naservíroval pěkně mezi prvními na první stránce výsledků ;)

S uživatelským záměrem souvisí také SERP rozšíření (Knowledge panel, Featured snippets a další). Je výhodné zjišťovat, která konkrétní rozšíření Google zobrazuje a podle toho pak lze zjistit, jak se na vyhledávací dotaz Google dívá a jaké typy výsledků s ním spojuje.

Dále pak určitě vyzkoušíme při našich procesech A/B testování SEO hypotéz.

  1. Vybereme si to, co chceme ověřit a jak na to bude reagovat vyhledávač.
  2. Určíme si, které stránky budou sloužit jako kontrolní verze a udrží nás v realitě pro testování úspěchu či neúspěchu.
  3. Pečlivě to vše projdeme a vyhodnotíme dopady.
  4. V případě vyhodnocení hypotézy jako úspěšné nasadíme změnu všude tam, kde je to vhodné.

Optimalizace CTR v SEO, Dwell time a další zajímavosti

V takřka 3hodinové přednášce toho zaznělo samozřejmě mnohem více, a tak bych ještě rád vypíchl některé zajímavosti pro osvěžení paměti a další inspiraci:

  • Optimalizace CTR v SEO - dělat zejména tehdy, když nesedí CTR vůči pozici
  • Dwell time - doba, za kterou se člověk vrátí zpět ze stránky do výsledků vyhledávání
  • Až lidé pochopí ikonu Google AMP, tak to zvýhodní právě tyto stránky. Nasadit AMP není jen tak. Tedy, pokud nemáte stránky na Wordpressu (ale to má zase jiné nevýhody).
  • Mobile-First Index není separátní index, ale jen přepnutí způsobu, jak je web crawlován.

Jelikož se přednáška trochu protáhla, konalo se poté i malé překvapení na přilehlém placeném parkovišti, které bylo po 21. hodině uzavřeno. Na bráně bylo napsáno, že je to do devíti, ale mohl by to napsat klidně i Marek Hnátek RUDĚ do informačního newsletteru o akci a stejně bych si toho nevšiml :D Naštěstí vše dobře dopadlo. Jinak bych holt musel přidat pár stovek kroků k tomu celodennímu sezení (a nic by se mi nestalo). Horší by to měli kluci z Třebíče a další, kteří nebyli z Brna.

Pojďme dělat „SEO jako Brno“!

EDIT: I Marek Hnátek měl info, že je parkování do 22:00, přímo od Impact Hub. Jakmile se dozvěděl o tom, že je to jinak, všechny majitele vozidel informoval. Takže chyba byla někde „tam venku“.

Chcete se o nás dozvědět více?

Novinky z MergadoFestu 2018
21.09.2018
Mgr. Martin Čech, DiS.
Snažíme se neustále sledovat novinky z oboru, proto jsme se vydali na další konferenci. Tentokráte se jednalo o MergadoFest, který se konal 20. 9. v Brně,...
Navštívili jsme přehlídku trendů v optimalizaci pro vyhledávače aneb SEO jako Brno
20.02.2018
Martin Mekyska
Říká vám něco Rich Snippets, AMP nebo RankBrain? Nám ano! Ale i přesto jsme si šli oprášit a rozšířit naše vědomosti na přednášku SEO jako Brno.
PPC workshop je za námi, reklamy budou nyní ještě efektivnější a kreativa chytlavější
05.02.2018
Martin Mekyska
V Comertu proběhl dlouho plánovaný PPC workshop, na kterém jsme si navzájem předali veškeré nové poznatky a best practice ze správy reklamních systémů.
6 let Comerta: Exkurze po brněnských brownfieldech a čuchání výfukových zplodin
25.04.2017
Mgr. Jan Punčochář
Je to šest let, co se pár nadšenců sešlo, aby založili Comerto. Rozhodli jsme se, že nejlepším způsobem, jak takové výročí oslavit, je procházka zapadlými...