SEO úvaha: kolik domén a jaký obsah zvolit pro globální web?

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Mezi nejtěžší rozhodnutí SEO specialistů patří u globálních webových stránek výběr vhodné domény, a to u názvu, typu koncovky nebo počtu domén.

DATA | c_all | kolik-domen-jaky-obsah.png

Parametry rozhodování:

  • Klíčové slovo v doméně – pro SEO velmi důležité, ale pokud se nepodaří pro mezinárodní web nalézt přesnou shodu, bude lepší se zaměřit na obecné odvětví, název firmy nebo produktu.
  • Unikátní obsah – pokud je text jednotlivých webových mutací shodný nebo velmi podobný, je třeba určit hlavní web a vytvořit kanonické stránky.
  • Uživatelské zkušenosti – hovoří ve prospěch používání jedné domény. Návštěvníci pak nemusí pro získání informací procházet více webů.
  • Top-Level Domains (TLD) – podle konkrétních potřeb je na úvaze, zda vytvořit unikátní obsah pro každou TLD doménu, zda preferovat podporu pro danou zemi (ccTLD domény) nebo zda překrývat jazyky na doménách gTLD.

Nejlepší je zlatá střední cesta

Použití více domén zvyšuje náklady: výběr klíčových slov, optimalizace stránek v daném jazyce a linkbuilding pro každý web. Jedna doména vyžaduje menší úsilí, ale obvykle to znamená nižší efektivitu webu. Řešení je někde uprostřed – vybudovat jedny stránky, a po analýze je rozdělovat či slučovat přesměrováním (301).

Jednoznačnou odpověď nelze v obecné rovině nalézt. Správné řešení na míru nabídnou až marketéři během optimalizačního procesu.

Zdroj + ilustrace: http://searchenginewatch.com/article/2219759/Multiple-Domain-Choice-SEO-Considerations-of-Single-vs.-Multiple-Domains

Další odborné články

Jak vložit 3D fotografii na Facebook a jaké to přináší marketingové výhody
25.10.2018
Martin Mekyska
Facebook nyní nově umožňuje nahrát 3D fotografii pořízenou v režimu Portrét na nejnovějších iPhonech. Tato fotografie potom na Facebooku vytvoří krásný...
Pamatujete si je všechny? Evoluce loga Google Analytics
25.07.2018
Bc. Jakub Šmíd
Google Analytics je služba, kterou naši analytici v Comertu používají častěji než kartáček na zuby. A to si je čistí fakt pravidelně. S podobnou pravidelností...
Facebook: Prohlédněte si reklamy každé stránky (i konkurence)
18.07.2018
Martin Mekyska
Zobrazte si přehled všech reklam jakékoliv stránky na Facebooku. Je to jednoduché!
Google Search Console: Nástroj Kontrola adresy URL
27.06.2018
Martin Mekyska
Do Google Search Console přibyla nová funkce, která vám umožní podívat se na konkrétní zaindexovanou URL adresu očima vyhledávače/robota Google.