SEO úvaha: kolik domén a jaký obsah zvolit pro globální web?

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
Mezi nejtěžší rozhodnutí SEO specialistů patří u globálních webových stránek výběr vhodné domény, a to u názvu, typu koncovky nebo počtu domén.

DATA | c_all | kolik-domen-jaky-obsah.png

Parametry rozhodování:

  • Klíčové slovo v doméně – pro SEO velmi důležité, ale pokud se nepodaří pro mezinárodní web nalézt přesnou shodu, bude lepší se zaměřit na obecné odvětví, název firmy nebo produktu.
  • Unikátní obsah – pokud je text jednotlivých webových mutací shodný nebo velmi podobný, je třeba určit hlavní web a vytvořit kanonické stránky.
  • Uživatelské zkušenosti – hovoří ve prospěch používání jedné domény. Návštěvníci pak nemusí pro získání informací procházet více webů.
  • Top-Level Domains (TLD) – podle konkrétních potřeb je na úvaze, zda vytvořit unikátní obsah pro každou TLD doménu, zda preferovat podporu pro danou zemi (ccTLD domény) nebo zda překrývat jazyky na doménách gTLD.

Nejlepší je zlatá střední cesta

Použití více domén zvyšuje náklady: výběr klíčových slov, optimalizace stránek v daném jazyce a linkbuilding pro každý web. Jedna doména vyžaduje menší úsilí, ale obvykle to znamená nižší efektivitu webu. Řešení je někde uprostřed – vybudovat jedny stránky, a po analýze je rozdělovat či slučovat přesměrováním (301).

Jednoznačnou odpověď nelze v obecné rovině nalézt. Správné řešení na míru nabídnou až marketéři během optimalizačního procesu.

Zdroj + ilustrace: http://searchenginewatch.com/article/2219759/Multiple-Domain-Choice-SEO-Considerations-of-Single-vs.-Multiple-Domains

Další odborné články

Facebook tip -  Úvodní (cover) video místo fotky u firemních stránek
15.06.2017
Bc. Jakub Šmíd
Facebook nám dnes u několika vybraných stránek klientů umožnil nahrávat místo úvodní fotky video. Pojďte se s námi podívat na základní technické...
Nedělejte zbytečné chyby: 5 tipů, jak vyzrát na pravopis
31.01.2017
Mgr. Jan Punčochář
Čeština je krásný jazyk, musí se to s ní ale umět. A protože se v dnešní digitální době do webového copywritingu pouští nejspíš víc profesionálů...
Google chystá pro mobily nový oddělený index. Kdo má stránky odladěny pro mobily, bude ve výhodě
18.10.2016
Martin Mekyska
Analytik webových trendů v Google Gary Illyes oznámil, že vznikne nový mobilní index, který bude mít prioritu před indexem stolních počítačů. Co se...
Pokémon Go marketing – Příležitost nebo jen dočasný fenomén?
13.07.2016
Bc. Jakub Šmíd
Dnes uplynul přesně týden od vydání hry pro mobilní zařízení Pokémon Go. To, co se během toho týdne stalo, nečekali asi ani borci z Nintenda.