5 tipů pro přesun velkého webového obsahu

Comerto / Poradenství & Školení / Odborné články / Článek
5 tipů pro přesun velkého webového obsahu
Mnoho majitelů při přesunu, sloučení nebo velké aktualizaci webových stránek pociťuje pokles výkonnosti webu a požaduje jeho obnovu. Je jednoduší následkům ztrát předejít a typickým chybám se vyvarovat.

Základní rady pro přesun webu

Při přesunu velkého množství stránek nebo kompletního obsahu na nové URL, novou doménu, subdoménu nebo při sloučení několika malých stránek do jedněch větších, je třeba pochopit základní principy těchto akcí ve vztahu k vyhledávačům.

 5 tipů pro přesun velkého webového obsahu - Google Analytics - graf návštěvnosti

Provoz přesměrovaného webu je nutné pečlivě sledovat

1) Přesměrování webu na jinou doménu

Uvědomte si, že počáteční propad návštěvnosti webu při přesměrování na jinou doménu je normální. Postupný návrat na původní výsledky by se měl dostavit během několika týdnů.

2) Zkontrolujte obsah webu

Ujistěte se, že byl přesunut opravdu kompletní obsah.

3) Používejte správný způsob přesměrování

Zajistěte, aby bylo přesměrování stránek 100% funkční (lidé mohou mít staré URL v záložkách). Po zprovoznění nové URL vytvořte na původní doméně trvalé přesměrování pomocí hlavičky 301, ale ne přesměrováním všech původních URL na novou homepage.

4) Vytvořte si plán pro SEO, linkbuilding a marketing

Přesměrování webových stránek nesmí být chaotické. Pokud si nevíte s jednotlivými kroky rady, odborníci na SEO vám pomohou zajistit správné přesměrování, vyřeší otázky kolem duplicitního obsahu, vytvoří nový soubor Sitemaps XML, eliminují chybu 404 a učiní další kroky, aby vyhledávače nové změny rozpoznaly včas a správně.

Další krokem je zajištění strategie pro linkbuilding – opravy prolinkování stránek, externích zpětných odkazů ze všech webů, katalogů apod. Pokud používáte např. AdWords a dojde ke změně domény, bude třeba změnit zobrazení a cílovou adresu URL každé reklamy, a to i v případě, že používáte přesměrování.

5) Používejte analytické nástroje

Při takto rozsáhlé akci může dojít k selhání lidského faktoru, a proto platí zlaté pravidlo: raděj 3x měřit – analyzovat, než jednou špatně říznout. Upozornit na změnu domény a pomoci robotům lépe „pochopit“ váš záměr můžete například pomocí nástroje Webmaster Tools.

Existuje mnoho faktorů, které mohou proces přesměrování pokazit, může se objevit mnoho serverových chyb na původní i nové doméně. Pečlivé plánování, zachytávání chybových hlášení do errorlogů a průběžné analýzy minimalizují rizika. Týmová spolupráce se SEO specialisty zajistí, že případné nedostatky budou rychle odstraněny.

V případě jakéhokoliv problému vám rádi poradíme. Kdykoliv nás kontaktujte.

Zdroj + ilustrace: http://www.lunametrics.com/blog/2013/04/29/big-content-site-migration-tips/

Další odborné články

Pozor na katalogový spam, nemá nic společného se SEO!
21.04.2016
Mgr. Martin Čech, DiS.
Rádi bychom vás tímto článkem upozornili na počínání webových katalogů, jejichž argumentačně zavádějící nabídky v poslední době stále častěji...
Chcete znát počet zavolání díky reklamní kampani? AdWords - Rozšíření o volání
29.09.2015
Martin Mekyska
Dlouho se o tom jen mluvilo a je to tady! Google právě zavedl do ČR možnost měřit, kolik lidí zavolá na číslo uvedené v reklamní kampani. Takže lze...
Multiobrázková (multiproduktová) reklama na Facebooku - videonávod
10.07.2015
Bc. Jakub Hamala
Zajímá vás jak na multiproduktovou reklamu na Facebooku? V tomto článku naleznete video (stopáž 2 minuty) s návodem, jak multiproduktovou reklamu vytvořit....
Odlaďte si Shoptet šablonu
11.06.2015
Martin Mekyska
Internet Explorer 8 je (naštěstí) na ústupu, ale stále jsou zde uživatelé, kteří jej používají. Pokud máte ecommerce řešení od Shoptetu, stáhněte...